Маневски се врати во Пелистер, „зелените“ сакаат враќање во Првата лига

Напаѓачот Борче Маневски се врати во второлигашот Пелистер и ќе биде големо засилување за битолскиот тим во обидот за враќање во Првата лига. Нови имиња се и Мирко Симјановски од Неготино и Мики Јовановски од Лабуништа, а тимот на Дарко Крстески го напуштија Ристе Марковски, Ристе Илиовски, Јовче Трајковски и Петар Љамчевски.

Кадровски Пелистер е засилен со Пеце Коруновски на позицијата спортски директор, а составот почна со летните подготовки.  

„Почнуваме со лесни тренинзи денеска и утре, а од петок следи двојна програма. Имаме време, нема да се форсираме, но ако сакаме Прва лига, таа сега се сработува, во подготвителниот период, оти кога ќе дојдат натпреварите - ќе биде доцна. Пелистер ќе работи во Битола, ќе одигра пет пријателски натправари, дел од нив најверојатно во Охрид“, изјави тренерот Дарко Крстески.

Фото: www.bitolanews.mk

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
Муслиу: Елиминацијата боли, но мораме да ја „излечиме“ со победи
17.07.2019
Шкендија е елиминирана уште на стартот од квалификациите во Лигата на шампионите. Загуби на домашен терен во Скопје од Номе Калју со 1-2 на домашен терен, па не помогна ниту триумфот (0-1) на првиот натпревар во Талин.
Види детали