Давид Митов Нилсон се сели во Хелсингборг

Македонскиот репрезентативен голман Давид Митов Нилсон својата кариера сосема извесно ќе ја продолжи во шведскиот прволигаш Хелсингборг.

Митов-Нилсон останува во најсилната лига Шведска, но дресот на Норчепинг се очекува да го замени со оној на Хелсингборг. Македонскиот голман не успеа да се наметне како прв голман на Норчепинг изминатава сезона, па сега двата тима договараат можна замена на голманите. Митов Нилсон да се пресели во Хелсингборг, а Кале Јаолсон во Норчепинг.

Давид, откако воопшто не бранеше во својот тим изминатава сезона, го загуби и повикот во сениорската репрезентација на Македонија.

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
Муслиу: Елиминацијата боли, но мораме да ја „излечиме“ со победи
17.07.2019
Шкендија е елиминирана уште на стартот од квалификациите во Лигата на шампионите. Загуби на домашен терен во Скопје од Номе Калју со 1-2 на домашен терен, па не помогна ниту триумфот (0-1) на првиот натпревар во Талин.
Види детали