Пад од пет места на најновата ФИФА ранг листа

Фудбалската репрезентација на Македонија доживеа пад од пет места на најновата ФИФА ранг-листа и во моментов се наоѓа на делба на 73. позиција заедно со репрезентацијата на Кина.

Лошите настапи на квалификациските дуели со Полска и Австрија беа клучот за падот на националниот состав, кој изминатиот период бележеше само искачување на фифа-ранкингот. Од противниците во групата Полска е најдобро рангирана 19. Следува Австрија која е 26, а пред нас уште е и Словенија која е 65. Израел е 82, додека аутсајдерот Летонија е 137.

На врвот останува Белгија, пред актуелниот светски шампион Франција, Бразил и Англија, а во топ 10 уште се наоѓаат и Португалија, Хрватска, Шпанија, Уругвај, Швајцарија и Данска.

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
„Тајмлес 2010“ и Горан Пандев: Шампионски прстен од Интер за Гранде Мачедоне (ФОТО)
25.05.2020
Најдобриот македонски фудбалер вечно ќе се сеќава на 2010, но ќе има шампионски прстен кој ќе го носи за спомен. Интер му подари шампионски прстен на Горан Пандев за фантастичниот успех што клубот го направи пред една деценија, кога го освои пехарот во Лигата на шампионите, но и трофеите во Серија А и во Купот на Италија.
Види детали