Фода: Пресреќен сум со оваа победа затоа што Македонија не е противник за потценување

Фудбалската репрезентација на Австрија надмоќно го освои Скопје со триумф од 1-4 против селекцијата на Македонија. Селекторот Франко Фода задоволен од играта и од резултатот на овој меч. Смета дека Австрија требаше да води и по првото полувреме, со оглед на многубројните шанси.

„Среќен сум, фудбалерите одиграа одлично иако беа под голем притисок на овие два натпревари. Ја добивме минимално Словенија, а сега остваривме уведлив триумф против Македонија која воопшто не е противник за потценување. Требаше да водиме уште по првото полувреме. Имавме грешка на стартот и дозволивме Македонија да поведе, но потоа имавме многу шанси и заслужено победивме. Ако има место за критика, тоа е дека моравме да имаме подобра реализација во првиот дел“, изјави Франко Фода.

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
„Тајмлес 2010“ и Горан Пандев: Шампионски прстен од Интер за Гранде Мачедоне (ФОТО)
25.05.2020
Најдобриот македонски фудбалер вечно ќе се сеќава на 2010, но ќе има шампионски прстен кој ќе го носи за спомен. Интер му подари шампионски прстен на Горан Пандев за фантастичниот успех што клубот го направи пред една деценија, кога го освои пехарот во Лигата на шампионите, но и трофеите во Серија А и во Купот на Италија.
Види детали