Шиков и Стојков заминаа од Академија Пандев

По разделбата со Стојанче Велинов и Филип Трајановски, пред европските настапи Академија Пандев ја заврши соработката и со поранешните македонски репрезентативци Ванче Шиков и Аце Стојков.

Шиков, согласно најавите, следната сезона ќе биде дел од кавадаречкиот второлигаш Тиквеш.

Од друга страна, Академија Пандев за новата натпреварувачка сезона го ангажираше фудбалерот од средниот ред на прилепска Победа, Ѓорѓи Танушев, а во тимот се враќаат и офанзивците Емир Скендери од Кожуф и Кристијан Велиновски од Брегалница.

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
Тиквеш го доби дербито со Брегалница: Мојсов го освои Штип (ФОТО)
19.09.2019
​Брегалница имаше повеќе од играта со бројни можности за погодок во дерби пресметката од 5. коло во Втората лига - Исток, но сето тоа залудно кога на крајот трите бода од Штип ги носи Тиквеш по триумфот од 0-1 благодарение на погодокот на искусниот Ѓорѓи Мојсов во 72. минута од натпреварот.
Види детали