ИН МЕМОРИАМ: Почина Зоран Мишиќ (1936-2019)

Денеска во 82. година од животот почина легендата на македонскиот фудбал, прославеното голманско име Зоран Мишиќ. Човекот кого го нарекуваа главен „виновник“ за создавањето на „тајфунот од Чаир“, во својата долгогодишна фудбалска кариера беше фудбалер на Вардар, Ријека, Утрехт, а настапуваше и за еден од африканските фудбалски тимови. Подоцна работеше како тренер на екипата на Балкан, но и на Работнички, Борец, Осогово и Слога Југомагнат.

Најголем успех во тренерската кариера му беше настапот со Балкан во некогашната Втора Југословенска лига. На него ќе се сеќаваме и како помошник на Хаџиевски во првата селекција на Македонија во 1993 година кога нашата фудбалска репрезентација одигра меч со селекцијата на новинарите во Кавадарци.

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
Тиквеш го доби дербито со Брегалница: Мојсов го освои Штип (ФОТО)
19.09.2019
​Брегалница имаше повеќе од играта со бројни можности за погодок во дерби пресметката од 5. коло во Втората лига - Исток, но сето тоа залудно кога на крајот трите бода од Штип ги носи Тиквеш по триумфот од 0-1 благодарение на погодокот на искусниот Ѓорѓи Мојсов во 72. минута од натпреварот.
Види детали