Стјепановиќ: Имаме многу искусни фудбалери кои знаат како се доаѓа до трофеј!

Повеќе од позитивно е расположението во редовите на Македонија ЃП пред утрешното финале од Купот на Македонија против Академија Пандев.

Поранешниот македонски репрезентативец Остоја Стјепановиќ потенцира дека постои огромен мотив меѓу „лавовите“ да се дојде до победата....

„Сакаме да го вратиме куп трофејот повторно во Ѓорче Петров. Имаме исцрпувачка сезона зад нас, но овде се се заборава на вакви дуели и сигурно ќе дадеме се од себе да стигнеме до победата. Има многу искусни фудбалери во редовите на нашиот тим кои знаат како треба да се однесуваат на вакви дуели и кои верувам може да донесат трофеј“ – вели Стјепановиќ.

Македонија ЃП во својата историја има две финалиња во Купот на Македонија. Славеше во сезоната 2005/06 против Шкендија, а во сезоната 2008/09 по изведување на пенали загуби од Работнички.

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
Тиквеш го доби дербито со Брегалница: Мојсов го освои Штип (ФОТО)
19.09.2019
​Брегалница имаше повеќе од играта со бројни можности за погодок во дерби пресметката од 5. коло во Втората лига - Исток, но сето тоа залудно кога на крајот трите бода од Штип ги носи Тиквеш по триумфот од 0-1 благодарение на погодокот на искусниот Ѓорѓи Мојсов во 72. минута од натпреварот.
Види детали