ВТОРА ЛИГА ИСТОК: Борец по 18 години повторно прволигаш, Тиквеш во бараж, Кит Го убедливо победи

Борец по 18 години се враќа во Првата фудбалска лига. Тимот на Горазд Михајлов ја совлада Брегалница во дербито со 2-0. Велешани поведоа со голот на Симеон Христов во 65.минута, а Брегалница од крајот на првиoт дел играше со играч помалку поради исклучувањето на Иван Митров. Во самата завршница, Ѓорѓи Ѓорѓиев постигна втор погодок за конечни 2-0.

Кит Го убедливо ја совлада Плачковица на гости во Радовиш со 0-4. Стрелец на водечкиот погодок на овој дуел беше Антонио Бујчевски во 27.минута од натпреварот. Во вториот дел, Иван Настевски од пенал во 70.минута зголеми на 0-2, а истиот играч беше стрелец и на третиот погодок. Во 90.минута и Филип Неделкоски се запиша меѓу стрелците.

Тиквеш и Кожув ремизираа без голови, но тоа беше доволно за кавадарчани да обезбедат бараж за елитата. Каменица Саса на гости го совлада Партизан Обршани со 0-2.

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
Ќе се вратат ли насмевките во Шкендија? По триумф против Македонија ЃП
25.08.2019
Шкендија е со очаен старт на сезоната во Првата македонска фудбалска лига, два порази во првите две кола, па затоа и нема друг избор освен да атакува на прв триумф на денешниот дуел од 3. коло против Македонија ЃП во Тетово. Слабата реализација на шансите е главната причина за лошите резултати на Шкендија, ќе мора овој сегмент значително да го попр
Види детали