Шкупи настрада од разлутената Шкендија, Беласица му зеде бод на Вардар

Актуелниот првак Шкендија убедливо го совлада Шкупи на домашен терен со 5-1, а Беласица освои бод против Вардар во Маџари, 1-1. 

Омар Имери постигна хет - трик, а Арменд Алими прекрасен гол од далечина, а во листата на стрелците се запиша и Агим Ибраими. Почесниот гол за Шкупи го постигна Мухарем Бајрами во 85.минута.  

Вардар ремизираше против Беласица (1-1). Струмичкиот тим поведе против Вардар со 0-1, со голот на Георгиев во 36.минута. Но, „црвено-црните“ израмнија со погодокот на Реис Жуниор во 80.минута.   

Академија Пандев го совлада Работнички со 3-1. Сашко Пандев искористи голема грешка на гостинската одбрана во 33.минута и го отвори резултатот. Во второто полувреме, Љупчо Дориев го реализираше пеналот за кој самиот се избори во 63.минута, а Оливер Пеев намали на 2-1 во 76.минута. На крајот, Кристиојан Стојковски постигна трет погодок за Академија Пандев. 

Македонија ЃП ја совлада Ренова со 3-1. Дејан Тантуровски донесе предност од 2-0, со головите во 10. и во 12.минута. Бурхан Мустафов во 35.минута го намали резултатот, но Робсон да Силва во 54.минута го постави конечниот епилог.             

Марко Рајковиќ донесе триумф за Силекс на гости против Победа (0-1). Тој во 16.минута ја затресе мрежата на прилепскиот состав.
      

ПРВА ЛИГА, 31.КОЛО - РЕЗУЛТАТИ

ШКЕНДИЈА - ШКУПИ 5-1

ВАРДАР - БЕЛАСИЦА 1-1

МАКЕДОНИЈА ЃП - РЕНОВА 3-1

АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ - РАБОТНИЧКИ 3-1

ПОБЕДА - СИЛЕКС 0-1


Табела: Шкендија 69, Вардар 58, Академија Пандев 50 (-1), Шкупи 42, Ренова 39, Работнички 39, Македонија ЃП 38, Силекс 34, Беласица 31, Победа 23 (-1). 

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
Работнички не отпатува на подготовки во Охрид поради позитивен случај на коронавирус
12.07.2020
ФК Работнички не отпатува на подготовки во Охрид откако се појави фудбалер со позитивен тест на коронавирус, објави клубот на официјалниот сајт.
Види детали