Финалето од Купот на 22. мај на арената „Тодор Проески“ од 18:30 часот

Финалето од Купот на Македонија меѓу Македонија ЃП и Академија Пандев ќе се игра на 22. мај на националната арена „Тодор Проески“ во Скопје, со почеток од 18:30 часот, информираат и официјално од Фудбалската федерација на Македонија.

Македонија ЃП по третпат ќе игра за титулата во Купот на Македонија. Академија Пандевќе дебитира во финален натпревар. Тимот од скопската населба Ѓорче Петров го освои трофејот во сезоната 2005/06 кога беше совладана Шкендија со 3-2. Три години подоцна Македонија ЃП загуби од Работнички со 2-0, а по една деценија ќе има нова шанса за освојување на пехарот од Купот на Македонија. Академија Пандев минатата сезона по изведување на пенали загуби од Пелистер во полуфиналето.

СИТЕ ДОСЕГАШНИ ФИНАЛНИ НАТПРЕВАРИ ВО КУПОТ НА МАКЕДОНИЈА
1992/93   Вардар - Пелистер 1:0
1993/94   Силекс - Пелистер 1:1 (4:2) пенали
1994/95   Вардар   - Силекс 2:1
1995/96   Слога Југомагнат - Вардар   0:0 (5:3)   пенали
1996/97   Силекс - Слога Југомагнат 4:1
1997/98   Вардар - Слога Југомагнат 2:0
1998/99   Вардар - Слога Југомагнат 2:0
1999/00   Слога Југомагнат - Победа 6:0
2000/01   Пелистер - Слога Југомагнат 2:1
2001/02   Победа - Цементарница 3:1
2002/03   Цементарница - Слога Југомагнат 4:4 (3:2) пенали
2003/04   Слога Југомагнат - Напредок 1:0
2004/05   Башкими - Маџари Солидарност 2:1
2005/06   Македонија Ѓорче Петров - Шкендија 3:2
2006/07   Вардар - Победа 2:1
2007/08   Работнички Кометал - Милано 2:1
2008/09   Работнички - Македонија Ѓорче Петров 1:1 (6:5) пенали
2009/10   Тетекс - Работнички 3:2
2010/11   Металург - Тетекс 2:0
2011/12   Ренова - Работнички 3:1
2012/13   Тетекс - Шкендија 1:1 (6:5) пенали
2013/14   Работнички - Металург 2:0
2014/15   Работнички - Тетекс 2:1
2015/16   Шкендија - Работнички 2:0
2016/17   Пелистер - Шкендија 0:0 (4:3) пенали
2017/18   Шкендија - Пелистер 3:0
2018/19   Македонија ЃП - Академија Пандев

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
Ќе се вратат ли насмевките во Шкендија? По триумф против Македонија ЃП
25.08.2019
Шкендија е со очаен старт на сезоната во Првата македонска фудбалска лига, два порази во првите две кола, па затоа и нема друг избор освен да атакува на прв триумф на денешниот дуел од 3. коло против Македонија ЃП во Тетово. Слабата реализација на шансите е главната причина за лошите резултати на Шкендија, ќе мора овој сегмент значително да го попр
Види детали