ТРЕНЕР НА КОЛОТО: ГОРАН СИМОВ (СИЛЕКС)

Силекс запиша повеќе од значајна победа против Работнички во 29. коло од Првата македонска фудбалска лига, со која продолжува битката за опстанок во елитата. Тренерот на Силекс, Горан Симов успеа да го доведе тимот до три бода кои оставаат силна надеж за кратовци во продолжението до шампионатот.

„Многу важна победа во битката за опстанок. Интересен натпревар. На почетокот многу грешевме, бидејќи притисокот беше на наша страна, поради фактот што се бориме за опстанок. Во второто полувреме ја пронајдовме нашата игра. Моите фудбалери беа поагресивни и мислам дека токму за тој еден гол бевме подобар противник на мечот. По постигнувањето на голот целиот тим беше полн со емоции и фудбалерите и ние од стручниот штаб. Честитки до Работнички за прикажаното. Мечот можеби не беше на ниво на големите лиги, но и моите фудбалери и Работнички покажаа како се игра еден важен натпревар. Многу би можеле да ни позавидат“ - вели Симов. 

До крајот на сезоната, според Симов, секој натпревар ќе биде бараж за опстанок во ПМФЛ.

„Ќе биде тешко и на физички и на психички план до крајот на првенството. За нас секој натпревар ќе биде бараж за опстанок. Во секој натпревар ќе влеземе без калкулации, бидејќи секој бод е важен во нашата мисија, опстанок во Првата лига. Јас верувам во моите фудбалери, и знам дека можат да се соочат со предизвикот кој е пред нив“ - дополнува Симов. 

Натпреварот од 30. коло во ПМФЛ меѓу Ренова и Силекс ќе се игра во среда во Тетово, со почеток во 16 часот.

Промовирај се

Пополнете ја оваа форма за пријава во која доброволно внесените податоци ќе ви помогнат да се претставите и да бидете препознаени од квалитетен клуб.
Работнички не отпатува на подготовки во Охрид поради позитивен случај на коронавирус
12.07.2020
ФК Работнички не отпатува на подготовки во Охрид откако се појави фудбалер со позитивен тест на коронавирус, објави клубот на официјалниот сајт.
Види детали