ПРВА ЛИГА

Тантуровски: Може да го изненадиме Алашкерт

​Нескриен оптимизам владее во таборот на Македонија ЃП пред денешниот прв натпревар од стартното квалификациско коло за Лигата на Европа. „Лавовите“ од 17 часот во Ереван ги очекува пресметката против ерменски Алашкерт, носени од желбата за позитивен резултат кој би оставил можност за пласман во следната рунда натпревари.

Прочитај повеќе

Шкупи подготвен за битка против Пјуник во Ереван

​Шкупи го очекува ерменски предизвик на стартот од квалификациите во Лигата на Европа. Денеска од 15:30 часот во Ереван чаирчани го играат првиот натпревар од 1. квалификациско коло против Пјуник, кој ја носи фаворитската улога но не е пречка која не може да се прескокне. Тоа добро го знаат и во составот на Умит Каран.

Прочитај повеќе

Вардар го совлада Работнички со 2-1 на тестот во Хиподром

Вардар го совлада Работнички со 2-1 на пријателскиот натпревар што се одигра во базата на „црвено-црните“ во Хиподром. Силниот дожд спречи да има поквалитетен натпревар, но и двата тима покажаа дека подготвителниот процес се одвива на најдобар начин.

Прочитај повеќе

Тренчовски: Секој резултат без примен гол е добар пред реваншот во БиХ

​Тренерот на Академија Пандев, Југослав Тренчовски посакува натпревар без примен гол утре на премиерата на струмичани на европската сцена. Академија Пандев го очекува првиот натпревар против Зрињски од 1. квалификациско коло за Лигата на Европа во кој тим од БиХ ја носи фаворитската улога.

Прочитај повеќе

Таневски: Се освен пораз ќе биде успех за нас од Ереван

​Шефот на стручниот штаб на Македонија ЃП, Александар Таневски истакна дека се освен пораз на гостувањето против Алашкерт во Ереван ќе биде успех за неговиот тим од првиот натпревар во квалификациите за Лигата на Европа.

Прочитај повеќе

Резултати - 25. коло

ЕкипаРезултат
Шкендија - Победа5 - 2
Македонија ЃП - Работнички1 - 1
Вардар - Силекс1 - 0
Ак. Пандев - Ренова2 - 1
Беласица -Шкупи2 - 0

Табела

Поз.ЕкипаБ
1Шкендија56
2Вардар48
3Академија Пандев45
4Ренова33
5Шкипи33
6Работнички32
7Македонија ЃП30
8Силекс24
9Беласица22
10Победа18

Идно 26. коло

ЕкипиТермин
Силекс - Македонија ЃП03.04.2019
15:30
Ренова - Шкупи03.04.2019
15:30
Работнички - Беласица03.04.2019
15:30
Ак. Пандев - Шкендија03.04.2019
15:30
Победа - Вардар03.04.2019
15:30