ПРВА ЛИГА

Аврамовски: Бевме подобри од Шкендија, штета што не победивме

​Вардар во суперинтересен натпревар успеа да се врати од негатива од два гола и да ремизира 2-2 во првиот дуел со Шкендија од осминафиналето во Купот на Македонија. Кај скопските „црвено-црни“ сепак владее разочарување што не беше направен целосен пресврт, бидејќи со прикажаната игра „вардарци“ заслужија и триумф.

Прочитај повеќе

Селими: Имаме добар резултат пред реваншот

​Тренерот на Шкендија, Ерхан Селими е задоволен од резултатот од првиот натпревар со Вардар во осминафиналето од Купот на Македонија. Тетовци имаат 2-2 по првиот меч од Скопје, што отвора сериозни шанси за нив на домашен терен да трасираат пат кон четвртфиналето.

Прочитај повеќе

ВИДЕО: Тиквеш во последните минути потклекна пред Ренова

​Тиквеш повеќе од успешно парираше на прволигашот Ренова во првиот осминафинален натпревар од Купот на Македонија. На дуелот во Кавадарци, „гипсарите“ до триумфот дојдоа во самиот финиш од средбата...

Прочитај повеќе

ВИДЕО: Пепи Ѓорѓиев со прекрасен гол... Како Брегалница ја „реши“ Македонија ЃП

Брегалница со предност ќе го очекува реванш осминафиналниот натпревар во Купот на Македонија откако во првата меѓусебна средба во Штип сосема заслужено славеше против Македонија ЃП со 1-0 (0-0). Стрелец на единствениот гол за „сините“ беше Пепи Ѓорѓиев во 42. минута од натпреварот.

Прочитај повеќе

ВИДЕО: Екстра-гол на Ибраими, но Шкендија „прокоцка“ триумф против Вардар

Шкендија „прокоцка“ убава можност уште од Скопје да го осигура патот кон четвртфиналето во Купот на Македонија. Имаа тетовци во првиот осминафинален натпревар предност од 2-0 на полувремето на „Тодор Проески“ против Вардар, но со одлична игра во вториот дел „вардарци“ стигнаа до 2-2.

Прочитај повеќе

Резултати - 25. коло

ЕкипаРезултат
Шкендија - Победа5 - 2
Македонија ЃП - Работнички1 - 1
Вардар - Силекс1 - 0
Ак. Пандев - Ренова2 - 1
Беласица -Шкупи2 - 0

Табела

Поз.ЕкипаБ
1Шкендија56
2Вардар48
3Академија Пандев45
4Ренова33
5Шкипи33
6Работнички32
7Македонија ЃП30
8Силекс24
9Беласица22
10Победа18

Идно 26. коло

ЕкипиТермин
Силекс - Македонија ЃП03.04.2019
15:30
Ренова - Шкупи03.04.2019
15:30
Работнички - Беласица03.04.2019
15:30
Ак. Пандев - Шкендија03.04.2019
15:30
Победа - Вардар03.04.2019
15:30