ПРВА ЛИГА

Кореецот Хјунг-јон Ли го засили Работнички

Македонскиот прволигаш Работнички го доведе првото засилување за новата сезона. Корејскиот интернационалец Хјунг-јон Ли потпиша двегодишен договор со „романтичарите“, објави клубот на својот официјален сајт.

Прочитај повеќе

Стразбур и АЗ Алкмар можни ривали за Македонија ЃП, Штурм и Утрехт за Академија Пандев и за Шкупи

Македонските претставници во квалификациите на Лигата на Европа имаат силни противници во првото квалификациско коло од Лигата на Европа, но доколку успеат да го елиминираат ќе добијат уште позвучни во следното коло, а ждребот ќе биде извршен денеска, со почеток во 13 часот, во Нион.

Прочитај повеќе

Шкендија би можела со Селтик, Динамо Загреб, Црвена Звезда, Марибор, АПОЕЛ....во второто коло во ЛШ

Селтик, Динамо Загреб, Марибор, АПОЕЛ, Црвена Звезда...се потенцијалните ривали за македонскиот првак Шкендија во второто квалификациско коло од Лигата на шампионите. Се разбира, доколку успеат да ја минат пречката во првото квалификациско коло.

Прочитај повеќе

Османи и Алими: Нема да го потцениме Номе Калју

Македонскиот првак Шкендија ќе игра против естонскиот шампион Номе Калју во првото квалификациско коло од Лигата на шампионите. Тренерот на Шкендија, Ќатип Османи, вели дека првакот на Естонија заслужува максимален респект и нема да биде потценет.

Прочитај повеќе

И Абдула и Усеини си заминаа од Ренова

​Ренова ќе остане без половина тим од минатата сезона, на чело и со досегашниот стратег Никола Илиевски - Џиџи кој веќе замина од клубот, ако се суди и по бројните заминувања изминативе денови.

Прочитај повеќе

Резултати - 25. коло

ЕкипаРезултат
Шкендија - Победа5 - 2
Македонија ЃП - Работнички1 - 1
Вардар - Силекс1 - 0
Ак. Пандев - Ренова2 - 1
Беласица -Шкупи2 - 0

Табела

Поз.ЕкипаБ
1Шкендија56
2Вардар48
3Академија Пандев45
4Ренова33
5Шкипи33
6Работнички32
7Македонија ЃП30
8Силекс24
9Беласица22
10Победа18

Идно 26. коло

ЕкипиТермин
Силекс - Македонија ЃП03.04.2019
15:30
Ренова - Шкупи03.04.2019
15:30
Работнички - Беласица03.04.2019
15:30
Ак. Пандев - Шкендија03.04.2019
15:30
Победа - Вардар03.04.2019
15:30