ПРВА ЛИГА

МАКФУДБАЛ - ИГРАЧ НА 9.КОЛО: ФИЛИП ГАЧЕВСКИ (ВАРДАР)

Вардар одолеа во Тетово, освои бод и ја задржа предноста од девет бода пред актуелниот првак. Најзаслужен за тоа беше капитенот Филип Гачевски кој блескаше на дуелот со Шкендија и излезе како победник во дуелите со противничките напаѓачи.

Прочитај повеќе

Албанецот Ернест Ѓока е нов тренер на Шкендија

​Актуелниот фудбалски шампион на Македонија го промовираше Ернест Ѓока во нов тренер на клубот. Се очекува уште денеска 49-годишникот да го има првиот тренинг со клубот.

Прочитај повеќе

МАКФУДБАЛ - ТИМ НА 9. КОЛО!

Вардар ја зачува предноста од 9 бода во однос на Шкендија по крајот на првиот круг од натпреварите во Првата македонска фудбалска лига. „Вардарци“ одиграа без голови на гостувањето во Тетово, па со предност во однос на конкурентите ќе се впуштат во вториот круг од шампионатот. Академија Пандев се врати на победите, а триумф запиша и Работнички прот

Прочитај повеќе

ВИДЕО: Дориев го постигна голот на колото во Првата лига...

​Академија Пандев повторно се врати на победите во Првата македонска фудбалска лига, триумфирајќи со 2-0 во 9. коло на дуелот против Силекс.

Прочитај повеќе

Вардар издржа на дербито со Шкендија, Академија Пандев го доби Силекс, триумф и за Борец

Вардар издржа и освои бод во Тетово играјќи 0-0. Лидерот на табелата остана непоразен во дербито на колото, а актуелниот првак Шкендија дефинитивно не покажа моќ. Иако имаа повеќе од играта, домашните фудбалери како и на претходните мечеви оваа сезона едноставно не знаеја да ја затресат противничката мрежа. Вардар беше цврст во одбраната и го имаше

Прочитај повеќе

Резултати - 25. коло

ЕкипаРезултат
Шкендија - Победа5 - 2
Македонија ЃП - Работнички1 - 1
Вардар - Силекс1 - 0
Ак. Пандев - Ренова2 - 1
Беласица -Шкупи2 - 0

Табела

Поз.ЕкипаБ
1Шкендија56
2Вардар48
3Академија Пандев45
4Ренова33
5Шкипи33
6Работнички32
7Македонија ЃП30
8Силекс24
9Беласица22
10Победа18

Идно 26. коло

ЕкипиТермин
Силекс - Македонија ЃП03.04.2019
15:30
Ренова - Шкупи03.04.2019
15:30
Работнички - Беласица03.04.2019
15:30
Ак. Пандев - Шкендија03.04.2019
15:30
Победа - Вардар03.04.2019
15:30