ПРВА ЛИГА

И Ѓуриќ и Мишковски си заминаа од Ренова

​Не запираат заминувањата од редовите на Ренова на крајот од сезоната... По Рамадани, Усеини, Велија, Кобетиќ и веќе најавениот трансфер на Влатко Стојановски, од клубот си заминуваат и голманот Урош Ѓуриќ како и дефанзивецот Ненад Мишковски.

Прочитај повеќе

Успешен тест за шампионот: Тотре донесе триумф за Шкендија против Олимпија

Македонскиот шампион Шкендија со триумф ги стартуваше подготовките за настап во Лигата на шампионите. Првиот тест во Словенија мина успешно, мимимално е совладана Олимпија Љубљана со 1-0. Стрелец на голот за Шкендија беше играчот за врска Енур Тотре во првото полувреме од дуелот.

Прочитај повеќе

Илијоски ја заврши кариерата - „кралот на стрелците“ замина во пензија

Баже Илијоски повеќе нема да биде дел од македонската фудбалска сцена, откако извонредниот голгетер денеска обелодени дека става крај на својата богата кариера.Тој се повлекува со епитетот „крал на стрелците“, како најдобар стрелец во историјата на Првата Македонска Фудбалска Лига, со 146 гола зад своето име.

Прочитај повеќе

Академија Пандев ќе го 'сонува' Утрехт, Шкупи би можел против Јаблонец, а Македонија ЃП со ФЦСБ

Македонските претставници во Лигата на Европа ги дознаа можните противници и во второто квалификациско коло. Академија Пандев доколку го елиминира Зрињски (БиХ) во следната рунда ќе има дуел со холандскиот клуб Утрехт.

Прочитај повеќе

Потешко не можеше: Селтик е следниот ривал на Шкендија на патот до ЛШ

Среќата му беше наклонета на тимот на Шкендија при вчерашната ждрепка за второто квалификациско коло од ЛШ, но тоа воопшто не беше случај со денешното извлекување за третата рунда од квалификациите. Шкотскиот гигант Селтик или босанскиот првак Сараево ќе биде следен противник на тетовските „црвено-црни“

Прочитај повеќе

Резултати - 25. коло

ЕкипаРезултат
Шкендија - Победа5 - 2
Македонија ЃП - Работнички1 - 1
Вардар - Силекс1 - 0
Ак. Пандев - Ренова2 - 1
Беласица -Шкупи2 - 0

Табела

Поз.ЕкипаБ
1Шкендија56
2Вардар48
3Академија Пандев45
4Ренова33
5Шкипи33
6Работнички32
7Македонија ЃП30
8Силекс24
9Беласица22
10Победа18

Идно 26. коло

ЕкипиТермин
Силекс - Македонија ЃП03.04.2019
15:30
Ренова - Шкупи03.04.2019
15:30
Работнички - Беласица03.04.2019
15:30
Ак. Пандев - Шкендија03.04.2019
15:30
Победа - Вардар03.04.2019
15:30