ПРВА ЛИГА

Христов: Не чека тежок дуел, но по триумф и против Шкупи

Во трката по бодови Борец посакува нов триумф пред своите навивачи во 10. коло од Првата македонска фудбалска лига. Велешани ги чека тешка задача против Шкупи но на домашен терен претходно секогаш потврдуваат дека може да играат против секој противник.

Прочитај повеќе

Блажевски: Вардар е моја најголема љубов, но бодовите мора да останат во Ѓорче Петров

Со натпреварите од 10.коло викендов стартува вториот круг од шампионатот во Првата македонска фудбалска лига. И, најинтересниот натпревар од денешната програма во Ѓорче Петров каде Македонија ЃП го пречекува лидерот Вардар.

Прочитај повеќе

Ѓока разочаран: Многу трчавме, но немавме продуктивност

Ернест Ѓока имаше кошмарно деби на клупата на Шкендија откако македонскиот првак загуби на домашен терен од Академија Пандев со 0-1, дополнително продлабочувајќи ја големата резултатска криза. Албанскиот стратег не го криеше разочарувањето по конечниот исход, особено поради слабото издание во нападот на својот тим.

Прочитај повеќе

МАКФУДБАЛ и СПОРТЛАЈФ наградуваат: Типувај на дербито на колото во ПМФЛ

МАКФУДБАЛ и спортските обложувалници „Спортлајф“ продолжуваат со заедничкиот проект поврзан со Првата македонска фудбалска лига. Се што треба да направите е да типувате на полувреме-крај на дербито на колото во ПМФЛ, а доколку погодите ќе бидете во игра за една од наградите што ги доделуваат МАКФУДБАЛ и Спортлајф.

Прочитај повеќе

„Пандевци“ го освоија Тетово, губитничко деби на Ѓока за Шкендија

Резултатската криза на Шкендија уште повеќе се продлабочи откако актуелниот првак претрпе нов пораз, овојпат на домашен терен од Академија Пандев со 0-1. Ниту доаѓањето на новиот тренер Ернест Ѓока не го промени губитничкиот менталитет што тетовци го покажуваат од самиот старт на сезоната, и денеска очигледна беше немоќта да се креираат шанси и да

Прочитај повеќе

Резултати - 25. коло

ЕкипаРезултат
Шкендија - Победа5 - 2
Македонија ЃП - Работнички1 - 1
Вардар - Силекс1 - 0
Ак. Пандев - Ренова2 - 1
Беласица -Шкупи2 - 0

Табела

Поз.ЕкипаБ
1Шкендија56
2Вардар48
3Академија Пандев45
4Ренова33
5Шкипи33
6Работнички32
7Македонија ЃП30
8Силекс24
9Беласица22
10Победа18

Идно 26. коло

ЕкипиТермин
Силекс - Македонија ЃП03.04.2019
15:30
Ренова - Шкупи03.04.2019
15:30
Работнички - Беласица03.04.2019
15:30
Ак. Пандев - Шкендија03.04.2019
15:30
Победа - Вардар03.04.2019
15:30