ПРВА ЛИГА

Чаир ќе „гори“: Шкупи и Вардар по бодови

Дерби пресметката од 6. коло во Првата македонска фудбалска лига денеска во Чаир. Шкупи и Вардар, по претходните позитивни резултати, сега во директна пресметка за бодови.

Прочитај повеќе

МАКФУДБАЛ - ТИМ НА 5. КОЛО!

Академија Пандев и натаму продолжува со одличните изданија на стартот од новата сезона. Со триумф над Ренова и по пет одиграни рунди „пандевци“ ја задржаа предноста на врвот од табелата. Вардар се враќа активно во игра по триумфот над Струга ТЛ, а 5. коло конечно донесе победа и за Шкендија во шампионатот. Сега „романтичарите“ се последнопласирана

Прочитај повеќе

„Младост“ во Струмица од денеска е стадион „Благој Истатов“

​Градскиот стадион „Младост“ во Струмица од денеска е со ново име согласно одлуката на раководството на ФК Беласица кој е концесионер на еден од најголемите стадиони во Македонија.

Прочитај повеќе

ВИДЕО: Силекс самиот се победи на Чаир... Катастрофална реакција на одбраната за гол на Сержињо

​Шкупи дојде до трите бода во 5. коло против Силекс благодарание на погодокот на Бразилецот Серџо Жуниор во 58. минута од натпреварот.

Прочитај повеќе

ВИДЕО: Прекрасен гол на Демир, „лавовите“ со пресврт победа над Борец

Македонија ЃП дојде до триумф од 3-1 против Борец во 5. коло од Првата македонска фудбалска лига.

Прочитај повеќе

Резултати - 25. коло

ЕкипаРезултат
Шкендија - Победа5 - 2
Македонија ЃП - Работнички1 - 1
Вардар - Силекс1 - 0
Ак. Пандев - Ренова2 - 1
Беласица -Шкупи2 - 0

Табела

Поз.ЕкипаБ
1Шкендија56
2Вардар48
3Академија Пандев45
4Ренова33
5Шкипи33
6Работнички32
7Македонија ЃП30
8Силекс24
9Беласица22
10Победа18

Идно 26. коло

ЕкипиТермин
Силекс - Македонија ЃП03.04.2019
15:30
Ренова - Шкупи03.04.2019
15:30
Работнички - Беласица03.04.2019
15:30
Ак. Пандев - Шкендија03.04.2019
15:30
Победа - Вардар03.04.2019
15:30