ПРВА ЛИГА

Прволигашите утре ќе решеваат за судбината на сезоната 2019/2020

​Фудбалската федерација на Македонија ги подготви и денеска пред претставници на координативниот кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внесување и ширење на Корона вирус CoVid-19 ги презентираше сите услови од здравствениот протокол за враќање на фудбалските екипи на тренинзите и натпреварите со целосна одговорн

Прочитај повеќе

Штерјовски: Ако има прекин на првенствата, следната сезона Првата лига мора да биде со 14 екипи

​Македонските фудбалски клубови се во очекување на одлуката на Фудбалската федерација на Македонија околу начинот на завршувањето на сезоната 2019/2020. Последниот рок до кој до УЕФА треба да се достави планот на ФФМ за завршувањето на сезоната е 25. мај, до кога и дефинитивно ќе биде познато што ќе се случува со македонскиот прволигашки и второлиг

Прочитај повеќе

Комити: Вардар ги надживеал сите што му предвидувале пропаст

Навивачката група „Комити“ со уште едно соопштение до јавноста побара што поскоро да се најде начин за Вардар да добие евро-лиценца, со што младиот тим кој има убедлива предност на врвот на табелата за награда би добил учество во квалификациите за Лигата на Шампионите. Досегашниот сопственик Сергеј Самсоненко го остава клубот во огромни долгови, а

Прочитај повеќе

Академија Пандев има два предлози околу завршувањето на сезоната во ПМФЛ

​Пет клубови од Првата македонска фудбалска лига, Шкендија, Академија Пандев, Борец, Шкупи и Работнички се за продолжување на сезоната 2019/2020, а пет се за предвремен крај на сезоната, информираат од Академија Пандев по денешниот состанок на претставниците на клубовите со ФФМ.

Прочитај повеќе

Добринко Илиевски: Следната сезона Прва лига со најмалку 14 екипи

​Пред утрешниот состанок на македонските клубови со раководството на Фудбалската федерација на Македонија, на кој треба да се донесе конечен став околу натпреварувачката сезона 2019/2020, шефот на стручниот штаб на Брегалница, Добринко Илиевски нагласува дека мора биде донесена принципиелна одлука за доброто на фудбалот со која ќе им се овозможи на

Прочитај повеќе

Резултати - 25. коло

ЕкипаРезултат
Шкендија - Победа5 - 2
Македонија ЃП - Работнички1 - 1
Вардар - Силекс1 - 0
Ак. Пандев - Ренова2 - 1
Беласица -Шкупи2 - 0

Табела

Поз.ЕкипаБ
1Шкендија56
2Вардар48
3Академија Пандев45
4Ренова33
5Шкипи33
6Работнички32
7Македонија ЃП30
8Силекс24
9Беласица22
10Победа18

Идно 26. коло

ЕкипиТермин
Силекс - Македонија ЃП03.04.2019
15:30
Ренова - Шкупи03.04.2019
15:30
Работнички - Беласица03.04.2019
15:30
Ак. Пандев - Шкендија03.04.2019
15:30
Победа - Вардар03.04.2019
15:30