ПРВА ЛИГА

Актуелно

ВИДЕО: Ефектни голови на Аврамовски и Јашаровски во ремито во Ѓорче Петров

​Вардар и во вториот меѓусебен натпревар сезонава не успеа да слави против Македонија ЃП. Во 10. коло од првенството, дуелот заврши без победник 1-1 со два убави погодоци на стадионот во Ѓорче Петров.

Прочитај повеќе

Андрески: Работнички да тргне напред уште од Чаир

Работнички утре (14.30 часот) ќе му гостува на Шкупи во Чаир, а новиот тренер Марјан Андрески ќе го има дебито како шеф на стручниот штаб. По поразот од Струга Трим Лум, Александар Влахо понуди оставка која беше прифатена од раководството, а промената на клупата треба да претставува еден вид шок-терапија за фудбалерите.

Прочитај повеќе

Марјанчо Андрески е нов тренер на Работнички

Марјанчо Андрески е назначен за нов шеф на стручниот штаб на Работнички. Долгогодишниот капитен на Работнички, кој досега работеше во младинската школа на клубот, а има искуство и како асистент во сениорскиот погон, ја доби довербата на раководството да го предводи тимот до крајот на сезоната, објави клубот од Дебар Маало на официјалниот сајт.

Прочитај повеќе

МАКФУДБАЛ - ТИМ НА 10. КОЛО!

Вардар и натаму е лидер во Првата македонска фудбалска лига, но сега без предност во однос на Академија Пандев која славеше против Шкендија. Струга Трим Лум запиша победа на гостувањето против Работнички по што „романтичарите“ ја запоседнаа последната позиција на табелата

Прочитај повеќе

МАКФУДБАЛ - ИГРАЧ НА МЕСЕЦ АВГУСТ: ДУШАН ЧУБРАКОВИЌ (АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ)

Академија Пандев игра одлично на стартот на новата сезона и заедно со Вардар се наоѓа на врвот на табелата. Уште од самиот почеток на шампионатот струмичани тргнаа фуриозно во собирање бодови, а главна одлика на тимот е цврстата одбрана. Со неа „командува“ голманот Душан Чубраковиќ кој досега само двапати ја вадеше топката од мрежата, на десет натп

Прочитај повеќе

Резултати - 25. коло

ЕкипаРезултат
Шкендија - Победа5 - 2
Македонија ЃП - Работнички1 - 1
Вардар - Силекс1 - 0
Ак. Пандев - Ренова2 - 1
Беласица -Шкупи2 - 0

Табела

Поз.ЕкипаБ
1Шкендија56
2Вардар48
3Академија Пандев45
4Ренова33
5Шкипи33
6Работнички32
7Македонија ЃП30
8Силекс24
9Беласица22
10Победа18

Идно 26. коло

ЕкипиТермин
Силекс - Македонија ЃП03.04.2019
15:30
Ренова - Шкупи03.04.2019
15:30
Работнички - Беласица03.04.2019
15:30
Ак. Пандев - Шкендија03.04.2019
15:30
Победа - Вардар03.04.2019
15:30