ПРВА ЛИГА

Актуелно

Ѓока: Горд сум на моите момци, одличните замени на Тотенхем го решија мечот

​Шкендија загуби од Тотенхем со 1-3 во натпревар од третото коло од квалификациите за годинашното издание на Лигата на Европа. Тренерот на тетовци Ернест Ѓока вели дека неговите фудбалери влегле со многу емоции во мечот. И покрај поразот тој смета дека неговиот тим е победник од овој меч.

Прочитај повеќе

Борец и Работнички ремизираа без голови

Борец и Работнички ремизираа без голови во Велес, во првиот дуел од седмото коло во Првата фудбалска лига. Домашниот тим беше поблиску до триумф, имаше позрели шанси, но голманот на „романтичарите“, Ристо Јанков, бранеше одлично.

Прочитај повеќе

Борец и Работнички го отвораат седмото коло во Првата МФЛ

Работнички гостува во Велес и ќе ги одмери силите со Борец. Ова е воведен натпревар од седмото коло од Првата фудбалска лига, закажан за денеска во 15 часот, останатите мечеви се на програмата утре. Велешани доживеаја елиминација од Купот, но затоа имаат одличен ритам во првенството. Споија две победи, против Академија Пандев дома и против Силекс

Прочитај повеќе

Мурињо и стативата на арената...Ми рекоа дека е 5 цм помала и ја измерив, навистина (ФОТО)

Жозе Мурињо е навистина „специјален“. Тој не е само одличен тренер, менаџер, туку и голем шоумен. Требаше тој да дојде повторно на арената „Тодор Проески“ за да ја измери стативата од голот и да каже дека е 5 цм помала од пропишаните димензии на фудбалската игра.

Прочитај повеќе

Мурињо: Шкендија е одличен тим, одлично организиран

​Шкендија загуби со 1-3 од Тотенхем во третото квалификациско коло од Лигат на Европа. Тренерот на лондонскиот клуб Жозе Мурињо вели дека сето тоа што му го кажал капитенот на нашата репрезентација Горан Пандев пред мечот на крајот се покажало како точно.

Прочитај повеќе

Резултати - 25. коло

ЕкипаРезултат
Шкендија - Победа5 - 2
Македонија ЃП - Работнички1 - 1
Вардар - Силекс1 - 0
Ак. Пандев - Ренова2 - 1
Беласица -Шкупи2 - 0

Табела

Поз.ЕкипаБ
1Шкендија56
2Вардар48
3Академија Пандев45
4Ренова33
5Шкипи33
6Работнички32
7Македонија ЃП30
8Силекс24
9Беласица22
10Победа18

Идно 26. коло

ЕкипиТермин
Силекс - Македонија ЃП03.04.2019
15:30
Ренова - Шкупи03.04.2019
15:30
Работнички - Беласица03.04.2019
15:30
Ак. Пандев - Шкендија03.04.2019
15:30
Победа - Вардар03.04.2019
15:30