ФУТСАЛ

Футсал: Шкупи во група со Локомотив, Кардиф и со Енкамп

Македонскиот футсал првак Шкупи се најде во групата Б од прелиминарната фаза во Лигата на шампионите и ќе игра против Локомотив Даугавпилс (Летонија), Кардиф Јуниверзити (Велс) и против Енкамп (Андора). Победниците на групите одат во следната главна фаза од квалификациите.

Прочитај повеќе

КМФ Шкупи ќе биде домаќин на група во ЛШ

Од УЕФА денеска пристигна и информацијата дека екипата ќе биде и домаќин на една од групите во претквалификации на Лигата на шампиони од 27. август до 1. септември. Ждрепката за групите ќе се одржи на 4. јули во 14 часот.

Прочитај повеќе

Шкупи го победи КМФ Велес во футсал дербито

Тимот на Шкупи оствари важна победа над КМФ Велес во дерби натпреварот од првенството во футсал. Иако до 28.минута од дуелот Шкупи имаше негатива од 1-4, сепак, на крајот успеа да направи голем пресврт и да слави со 7-5. Во еуфорична атмосфера во салата во Чаир, составот на Шкупи стигна до голема победа.

Прочитај повеќе

Победа и над Албанија: Македонија прва во претквалификациите за пласман на СП

Футсал репрезентацијата на Македонија ја оствари и третата победа на претквалификацискиот турнир во Скопје, совладувајќи ја Албанија со 3-2. Во тензичен натпревар со пресврти и многу набој, македонскиот национален тим направи пресврт во второто полувреме и заслужено стигна до триумф.

Прочитај повеќе

Убедлива победа над Сан Марино: Македонија обезбеди главна фаза од квалификациите за СП

Македонската футсал репрезентација сосема очекувано славеше убедлива победа од 7-0 против Сан Марино во 2. коло од Групата Ц во претквалификациите за пласман на СП.

Прочитај повеќе