ФУТСАЛ

Божовиќ го соопшти репрезентативниот список за футсал претквалификациите за СП 2020

​Македонската футсал репрезентација од 24. до 27. октомври ќе ги одигра натпреварите од претквалификациската група за пласман Светското првенство 2020 година. На турнирот кој го организира Фудбалската федерација на Македонија, нашата репрезентација е во група со Словенија, Косово и Украина.

Прочитај повеќе

Футсал првакот Шкупи со триумф над Омонија во главните квалификации во Макарска

Македонскиот футсал првак Шкупи ја совлада Омонија Никозија со 7-4 во второто коло на турнирот во Макарска за пласман во елитната фаза од Лигата на шампионите. Левески и Сефери постигнаа по два гола за составот од Чаир, а во листата на стрелците се запишаа и Алими, Сулејман и Димовски.

Прочитај повеќе

Шкупи со Ново Време од Хрватска, со Омонија и ерменски Лео клуб во главните квалификации за ЛШ

​Македонскиот футсал шампион Шкупи, по успешното минување на претквалификацискиот циклус со три победи од исто толку натпревари, ќе игра во Групата 6 од главните квалификации за Лигата на шампионите.

Прочитај повеќе

Голем успех: Шкупи се пласираше во главните квалификации за ЛШ

Футсал екипата на Шкупи го освои првото место во претквалификациската група за ЛШ што се играше во Скопје, со што македонскиот првак си обезбеди влез во главните квалификации за елитното европско натпреварување.

Прочитај повеќе

Шкупи и со втор убедлив триумф во претквалификациите за ЛШ

​Македонскиот шампион во футсал, екипата на Шкупи запиша рекордна победа во претквалификациите за Лигата на шампионите. Шкупи во второто коло од претквалификациите триумфираше со убедливи 11-1 (6-0) против Енкамп од Андора.

Прочитај повеќе