ФК ВАРДАР

Актуелно

Васоски: Кога не се користат шансите, противникот те казнува

Вардаровиот шеф на стручниот штаб, Александар Васоски поради суспензија не беше на клупата на „црвено-црните“ на вчерашниот натпревар против Академија. Како и да е, по мечот Васоски искажа незадовоство од резултатот и, пред се од неискористените шанси на фудбалерите на неговиот тим кои не искористија многу шанси

Прочитај повеќе

Вардар по победа против Струга ТЛ, Шкупи за првпат со Булент Акин

Фудбалерите на Вардар посакуваат продолжување на позитивната резултатска низа и против Струга Трим Лум кое е едно од најпријатните изненадувања на почетокот од новата сезона, во денешното 5. коло од Првата македонска фудбалска лига.

Вардар убедливо поразен од хрватскиот прволигаш Горица

​Вардар доживеа убедлив пораз на вториот натпревар за време на подготовките во Словенија.

Невреме го прекина првиот тест на Вардар во Словенија, при водство на македонскиот тим

​Силен, пороен, дожд го прекина првиот пријателски натпревар на Вардар за време на подготовките во Словенија.

Васоски: Вардар ќе биде со млад тим во новата сезона, но ќе се бориме за највисок пласман

​Шефот на стручниот штаб на Вардар, Александар Васоски е задоволен од текот на подготовките за новата сезона во која екипата ќе биде составена од млади играчи желни за докажување.

Шкендија триумфално го доби пехарот, Работнички ја испрати Беласица во второлигашко друштво

Шкендија со триумф (4-1) над Академија Пандев ја прослави титулата во Тетово. Арбин Зејнулаи донесе водство во 26.минута, Енур Тотре зголеми на 2-0 во 51.минута, а само една минута подоцна Кристијан Иванов го намали резултатот. Но, Шкендија го потврди триумфот со голот на Стенио Жуниор во 67.минута. Во завршницата, Зејнулаи вторпат погоди за конечн

Шкупи настрада од разлутената Шкендија, Беласица му зеде бод на Вардар

Актуелниот првак Шкендија убедливо го совлада Шкупи на домашен терен со 5-1, а Беласица освои бод против Вардар во Маџари, 1-1.

Вардар и Шкендија одиграа без победник, Работнички ја совлада Ренова во Тетово

Вардар и Шкендија не успеаја да постигнат гол и ремизираа без голови на стадионот „Борис Трајковски“ во Маџари. Шкендија ја задржа предноста од 12 бода, а Вардар и понатаму мечтае да го победи ривалот.

Даниел Аврамовски го запиша својот првенец во дресот на Вардар. И тоа на прекрасен начин во дерби пресметката од 27. коло во ПМФЛ против Академија Пандев.

Шкендија победнички низ Струмица, Вардар и Работнички неубедливи

Шкендија ја зголеми предноста во однос на Вардар на десет бода позитива, откако го совлада тимот на Академија Пандев со 0-1 во Струмица. Дефанзивецот Висар Муслиу во 30.минута беше стрелец на голот што донесе триумф за тетовци на стадионот „Младост“. Тој по нафрлувањето од десната страна, со удар со глава ја затресе мрежата на Академија Пандев. Ве