ФК ВАРДАР

Актуелно

Васоски: Кога не се користат шансите, противникот те казнува

Вардаровиот шеф на стручниот штаб, Александар Васоски поради суспензија не беше на клупата на „црвено-црните“ на вчерашниот натпревар против Академија. Како и да е, по мечот Васоски искажа незадовоство од резултатот и, пред се од неискористените шанси на фудбалерите на неговиот тим кои не искористија многу шанси

Прочитај повеќе

Академија Пандев и Вардар со меѓусебен дуел во 2. коло ќе ги „лечат раните“ од стартните порази

Во директен меѓусебен дуел, Академија Пандев и Вардар денеска во 2. коло од Првата македонска фудбалска лига ќе се обидат да го поправат впечатокот по стартните порази од новата сезона во елитното домашно друштво.

Прочитај повеќе

„Комити“ не го оставаат Вардар: Навивање и надвор од стадионот за мечот со Борец

​Поради пандемијата на коронавирусот, фудбалската сезона во Македонија која стартува на 9. август со првото коло од Првата македонска фудбалска лига ќе се игра без присуство на публика на нашите стадиони. Но, тоа за најверните вардарови навивачи нема да биде пречка да дадат максимална поддршка на својот клуб, најавувајќи навивање пред стадионите н

Прочитај повеќе

Новак се збогуваше од Вардар: Продолжува во украински Колос

​Украинскиот фудбалер Евгениј Новак и официјано се збогуваше од ФК Вардар. По пет години минати во црвено-црниот дрес Украинецот продолжува во украински Колос, одлучувајќи со порака посветена на Вардар и „Комитите“ да се збогува од најтрофејниот македонски клуб.

Прочитај повеќе

Младите „вардарци“ Омерагиќ и Игњатов со двегодишни договори со Хајдук

​Вардар пред почетокот на новата сезона загуби уште два огромни таленти на македонскиот фудбал, Азер Омерагиќ и Леонид Игњатов, и двајцата членови на репрезентацијата на Македонија за играчи до 19 години.

Прочитај повеќе

Вардар, конечно, ги почна подготовките: Со четири нови имиња Васоски во обид да формира конкурентен тим (ФОТО)

​Најтрофејниот македонски клуб Вардар, конечно, на само десет дена пред почетокот на првенството ги стартуваше подготовките за новата сезона 2020/21 во Првата македонска фудбалска лига. По многу неизвесност и дилеми, сепак, „црвено-црните“ во базата во Хиподром го одржаа првиот тренинг.

Прочитај повеќе

Борец не знае за домашен пораз, Вардар и со Аврамовски во тимот за прекин на таа низа

Во желбата за одбрана на бодовната предност на чело на табелата во Првата македонска фудбалска лига, Вардар денеска гостува на Борец во Велес во првиот натпревар од 20. коло.

Прочитај повеќе

Вардар со убедлива победа против Македонија ЃП ја отвори пролетната полусезона (ФОТО)

​Продолжувајќи во истиот стил од есенскиот дел Вардар ја почна и пролетната сезона во Првата македонска фудбалска лига, со убедлива победа од 3-1 против Македонија ЃП.

Прочитај повеќе

Пролетта може да почне: Вардар против „лавовите“ почнува во финалната трка за титула!

Со натпреварот на лидерот Вардар против Македонија ЃП денеска од 14 часот на националната арена „Тодор Проевски“ стартува пролетниот дел од македонскиот фудбалски шампионат.

Прочитај повеќе

Вардар со победа против Кадино за крај на подготовките пред стартот на вториот дел од шампионатот

​Лидерот по есенскиот дел во Првата македонска фудбалска лига, екипата на Вардар со триумф против второлигашот Кадино го заокружи зимскиот подготвителен период пред стартот на пролетниот дел од шампионатот следната недела.

Прочитај повеќе

ФК ВАРДАР


Раководство

ПРЕТСЕДАТЕЛ
МИРКО СПАСЕСКИ
СПОРТСКИ ДИРЕКТОР ДАРКО ПАНЧЕВ
ТРЕНЕРАЛЕКСАНДАР ВАСОСКИ

Прв тим

ГОЛМАНИДОГОВОР ДО
90. ФИЛИП ГАЧЕВСКИ14.06.2020
25. ФИЛИП ИЛИЌ14.06.2021
ОДБРАНА 
2. КРИСТИЈАН ТОШЕВСКИ14.01.2021
3. ГОРАН ПОПОВ14.06.2019
4. КОСТА МАНЕВ14.06.2019
21. ЕВГЕНИЈ НОВАК (УКР)14.06.2019
23. ФИЛИП НАЈДОВСКИ14.06.2019
77. ВЛАДИЦА БРДАРОВСКИ14.06.2019
СРЕДЕН РЕД 
24. ЈОВАН ПОПЗЛАТАНОВ14.01.2021
5. КЛАРЕНС БИТАНГ (КАМ)14.06.2020
8. ДАРКО МИЦЕВСКИ14.06.2019
11. ДАНИЕЛ АВРАМОВСКИ14.06.2019
16. ЖУНИОР РЕИС РОДРИГЕС (БРА)14.01.2020
6. БОЈАН ДИМОСКИ14.01.2022
10. ХУАН ФЕЛИПЕ (БРА)14.06.2019
НАПАД 
70. МАТЕЈ ЦВЕТАНОСКИ14.01.2021
7. ВИЛИЈАН ЛИРА СОУЗА (БРА)14.06.2020
9. БОЈАН КОЛЕВСКИ14.01.2020
19. ЏЕМАИЛ ИБИШИ14.01.2022