ФК СИЛЕКС

МАКФУДБАЛ - Тим на 22. коло

Шкупи заедно со Академија Пандев се двата најдобри тимови низ досегашните четири кола од пролетниот дел на сезоната. Тоа го потврдија и со победите против Шкендија односно Работнички во пресметките од 22. коло.

Прочитај повеќе

ВИДЕО: Силекс со голот на Алексовски од пенал до првата пролетна победа

По трите едноподруго ремија со Шкупи, Работнички и Ренова, фудбалерите на Силекс дојдоа и до првата пролетна победа во 22. коло од Првата македонска фудбалска лига.

Прочитај повеќе

Шкупи со скалпот на Шкендија, Академија Пандев со „романтичен“ триумф

Шкупи го зема скалпот на Шкендија, славеше со 1-0 на Чаир и стигна на четвртото место на табелата во Првата лига. Стрелец на победничкиот погодок беше Муарем Бајрами од пенал во 30.минута на натпреварот. Претходно, Сержињо беше срушен во шеснаесетникот на гостите.

Прочитај повеќе

МАКФУДБАЛ - Тим на 21.коло

Вардар и Работнички ги остварија првите пролетни победи, а Шкупи триумфираше на гостувањето против Академија Пандев. Шкендија на квалитет рутински ја доби Беласица, а единствен без голови беше дуелот во Кратово меѓу Силекс и Ренова. МАКФУДБАЛ го издвои најдобриот тим за 21.коло.

Прочитај повеќе

МАКФУДБАЛ - Тим на 20.коло

Шкендија дополнително ја засили предноста во однос на најголемиот конкурент за титулата Вардар по 20.коло од Првата македонска фудбалска лига. МАКФУДБАЛ го издвои најдобриот тим за 20.коло.

Прочитај повеќе

ВИДЕО: Работнички и Силекс низ „жестока битка“ до реми

Работнички и Силекс ремизираа (1-1) во 20. коло од Првата македонска фудбалска лига.

Прочитај повеќе

Вардар декласиран во Тетово, Шкендија зеде бод во Ѓорче Петров

Вардар со убедлив пораз се враќа од Тетово, откако Ренова славеше со 4-0. Овојпат тимот на Александар Васоски беше комплетно надигран и поразен од „гипсарите“, со што го загуби и второто место на табелата. Шкендија ремизираше со Македонија во Ѓорче Петров (1-1), исто како Работнички со Силекс на арената „Филип Втори“. Академија Пандев славеше во

Прочитај повеќе

ВИДЕО: Голем кикс на младиот голман Јанков..., Георгиев прекрасно погоди за водство на Силекс

Силекс има предност од 0-1 на полувремето против Работнички во 20. коло од Првата македонска фудбалска лига.

Прочитај повеќе

Жунињо Кабрал посакува прва победа со Работнички

Второ пролетно коло и Работнички е на ’поправен испит’ на домашен терен. На минатиот дуел против Ренова победата им побегна во судиското продолжение. Сега избраниците на Жикица Тасевски се надеваат дека поуспешно ќе ја завршат работата.Новото засилување Жунињо Кабрал ја посакува првата победа во дресот на Работнички токму против Силекс.

Прочитај повеќе

Ставрев ќе суди Ренова - Вардар, Мечкаровски на градското дерби во Струмица

Александар Ставрев ќе биде главен судија на дуелот меѓу Ренова и Вардар во Тетово. Димитар Мечкаровски ќе ја дели правдата на градското дерби меѓу Беласива и Академија Пандев на стадионот „Младост“ во Струмица. Одредени се службените лица за натпреварите од претстојното 20.коло во Првата фудбалска лига.

Прочитај повеќе

ФК СИЛЕКС


Раководство

ПРЕТСЕДАТЕЛ 
СПОРТСКИ ДИРЕКТОР 
ТРЕНЕР 

Прв тим

ГОЛМАНИДОГОВОР ДО
  
  
  
ОДБРАНА 
  
  
  
  
  
  
СРЕДЕН РЕД 
  
  
  
  
  
  
  
НАПАД