ФК СИЛЕКС

Шкупи со скалпот на Шкендија, Академија Пандев со „романтичен“ триумф

Шкупи го зема скалпот на Шкендија, славеше со 1-0 на Чаир и стигна на четвртото место на табелата во Првата лига. Стрелец на победничкиот погодок беше Муарем Бајрами од пенал во 30.минута на натпреварот. Претходно, Сержињо беше срушен во шеснаесетникот на гостите.

Прочитај повеќе

МАКФУДБАЛ - Тим на 21.коло

Вардар и Работнички ги остварија првите пролетни победи, а Шкупи триумфираше на гостувањето против Академија Пандев. Шкендија на квалитет рутински ја доби Беласица, а единствен без голови беше дуелот во Кратово меѓу Силекс и Ренова. МАКФУДБАЛ го издвои најдобриот тим за 21.коло.

Прочитај повеќе

МАКФУДБАЛ - Тим на 20.коло

Шкендија дополнително ја засили предноста во однос на најголемиот конкурент за титулата Вардар по 20.коло од Првата македонска фудбалска лига. МАКФУДБАЛ го издвои најдобриот тим за 20.коло.

Прочитај повеќе

ВИДЕО: Работнички и Силекс низ „жестока битка“ до реми

Работнички и Силекс ремизираа (1-1) во 20. коло од Првата македонска фудбалска лига.

Прочитај повеќе

Вардар декласиран во Тетово, Шкендија зеде бод во Ѓорче Петров

Вардар со убедлив пораз се враќа од Тетово, откако Ренова славеше со 4-0. Овојпат тимот на Александар Васоски беше комплетно надигран и поразен од „гипсарите“, со што го загуби и второто место на табелата. Шкендија ремизираше со Македонија во Ѓорче Петров (1-1), исто како Работнички со Силекс на арената „Филип Втори“. Академија Пандев славеше во

Прочитај повеќе

ВИДЕО: Голем кикс на младиот голман Јанков..., Георгиев прекрасно погоди за водство на Силекс

Силекс има предност од 0-1 на полувремето против Работнички во 20. коло од Првата македонска фудбалска лига.

Прочитај повеќе

Жунињо Кабрал посакува прва победа со Работнички

Второ пролетно коло и Работнички е на ’поправен испит’ на домашен терен. На минатиот дуел против Ренова победата им побегна во судиското продолжение. Сега избраниците на Жикица Тасевски се надеваат дека поуспешно ќе ја завршат работата.Новото засилување Жунињо Кабрал ја посакува првата победа во дресот на Работнички токму против Силекс.

Прочитај повеќе

Ставрев ќе суди Ренова - Вардар, Мечкаровски на градското дерби во Струмица

Александар Ставрев ќе биде главен судија на дуелот меѓу Ренова и Вардар во Тетово. Димитар Мечкаровски ќе ја дели правдата на градското дерби меѓу Беласива и Академија Пандев на стадионот „Младост“ во Струмица. Одредени се службените лица за натпреварите од претстојното 20.коло во Првата фудбалска лига.

Прочитај повеќе

Се конституираше Одбор на прволигашите

Во Фудбалската федерација на Македонија, во присуство на претставници на сите клубови од Прва МФЛ се одржа конститутивен состанок на Одборот на прволигашите. На состанокот на кој присуствуваа в.д. претседателот на ФФМ, Муамед Сејдини, генералниот секретар Филип Поповски и претставници на стручните служби на ФФМ, за претседавач на Одборот на прволиг

Прочитај повеќе

МАКФУДБАЛ - Тим на 19.коло

Првото пролетно коло во македонскиот шампионат донесе многу возбудувања. Најинтересно беше во Тетово, каде Шкендија го доби Вардар со 1-0, но останаа многу контроверзи поради непризнатиот погодок на Филип Најдовски. Возбудливо беше и на арената „Филип Втори“ и во Кратово, каде Ренова и Шкупи израмнија во судиското продолжение од натпреварите. МАК

Прочитај повеќе

ФК СИЛЕКС


Раководство

ПРЕТСЕДАТЕЛ 
СПОРТСКИ ДИРЕКТОР 
ТРЕНЕР 

Прв тим

ГОЛМАНИДОГОВОР ДО
  
  
  
ОДБРАНА 
  
  
  
  
  
  
СРЕДЕН РЕД 
  
  
  
  
  
  
  
НАПАД