ФК СИЛЕКС

Шкендија триумфално го доби пехарот, Работнички ја испрати Беласица во второлигашко друштво

Шкендија со триумф (4-1) над Академија Пандев ја прослави титулата во Тетово. Арбин Зејнулаи донесе водство во 26.минута, Енур Тотре зголеми на 2-0 во 51.минута, а само една минута подоцна Кристијан Иванов го намали резултатот. Но, Шкендија го потврди триумфот со голот на Стенио Жуниор во 67.минута. Во завршницата, Зејнулаи вторпат погоди за конечн

Прочитај повеќе

ВИДЕО: Рајковиќ им парира на Бајрами и Мицевски - мајсторски гол во триумфот над „пандевци“

Одлични погодоци попладнево во 32. коло од Првата македонска фудбалска лига.

Прочитај повеќе

Шкупи настрада од разлутената Шкендија, Беласица му зеде бод на Вардар

Актуелниот првак Шкендија убедливо го совлада Шкупи на домашен терен со 5-1, а Беласица освои бод против Вардар во Маџари, 1-1.

Прочитај повеќе

ТРЕНЕР НА КОЛОТО: ГОРАН СИМОВ (СИЛЕКС)

Силекс запиша повеќе од значајна победа против Работнички во 29. коло од Првата македонска фудбалска лига, со која продолжува битката за опстанок во елитата. Тренерот на Силекс, Горан Симов успеа да го доведе тимот до три бода кои оставаат силна надеж за кратовци во продолжението до шампионатот.

Прочитај повеќе

ВИДЕО: На Силекс не му помогна феноменалниот гол на Дурански, Шкупи конечно до победа

По пет едноподруго порази, Шкупи конечно дојде до триумф во македонскиот шампионат славејќи со 2-1 против Силекс во 28. коло.

Прочитај повеќе

Вардар и Шкендија одиграа без победник, Работнички ја совлада Ренова во Тетово

Вардар и Шкендија не успеаја да постигнат гол и ремизираа без голови на стадионот „Борис Трајковски“ во Маџари. Шкендија ја задржа предноста од 12 бода, а Вардар и понатаму мечтае да го победи ривалот.

Прочитај повеќе

ВИДЕО: Додев донесе голем триумф за Силекс во Струмица, во мечот за опстанок

Фудбалерите на Силекс запишаа значајна победа на гостувањето против Беласица во Струмица, во директната пресметка за опстанок во прволигашкото друштво.

Прочитај повеќе

Шкендија ја декласира Победа, Вардар минимално го порази Силекс

Фудбалерите на Шкендија го намдинаа ’комплексот Победа’ и остварија убедлив триумф (5-1) против прилепскиот прволигаш. Арменд Алими беше стрелец на првиот гол во петтата минута, Енур Тотре зголеми на 2-0 во 14.минута, а Егзон Бејтулаи погоди третпат во 26.минута.

Прочитај повеќе

Симов: Сите знаеме која е Шкендија, но нема в четврток да се предадеме однапред

Фудбалерите на Силекс борбата за опстанок во елитното домашно натпреварување ќе ја продолжат со меч против актуелниот шампион и лидер на табелата тетовска Шкендија, в четврток во вонредното 23. коло од Првата македонска фудбалска лига

Прочитај повеќе

Жуниор ја врати Шкендија на победнички колосек, Вардар го сопре чекорот на Шкупи

Шкендија им се врати на победите, совладувајќи го Работнички со 1-0 на Градскиот стадион во Тетово. Стенио Жуниор со прекрасен гол во 53.минута, по проигрувањето од Агим Ибраими успеа да донесе три бода за актуелниот првак и лидер на табелата во Првата фудбалска лига.

Прочитај повеќе

ФК СИЛЕКС


Раководство

ПРЕТСЕДАТЕЛ 
СПОРТСКИ ДИРЕКТОР 
ТРЕНЕР 

Прв тим

ГОЛМАНИДОГОВОР ДО
  
  
  
ОДБРАНА 
  
  
  
  
  
  
СРЕДЕН РЕД 
  
  
  
  
  
  
  
НАПАД