ФК СИЛЕКС

Вардар и Шкендија одиграа без победник, Работнички ја совлада Ренова во Тетово

Вардар и Шкендија не успеаја да постигнат гол и ремизираа без голови на стадионот „Борис Трајковски“ во Маџари. Шкендија ја задржа предноста од 12 бода, а Вардар и понатаму мечтае да го победи ривалот.

Прочитај повеќе

ВИДЕО: Додев донесе голем триумф за Силекс во Струмица, во мечот за опстанок

Фудбалерите на Силекс запишаа значајна победа на гостувањето против Беласица во Струмица, во директната пресметка за опстанок во прволигашкото друштво.

Прочитај повеќе

Шкендија ја декласира Победа, Вардар минимално го порази Силекс

Фудбалерите на Шкендија го намдинаа ’комплексот Победа’ и остварија убедлив триумф (5-1) против прилепскиот прволигаш. Арменд Алими беше стрелец на првиот гол во петтата минута, Енур Тотре зголеми на 2-0 во 14.минута, а Егзон Бејтулаи погоди третпат во 26.минута.

Прочитај повеќе

Симов: Сите знаеме која е Шкендија, но нема в четврток да се предадеме однапред

Фудбалерите на Силекс борбата за опстанок во елитното домашно натпреварување ќе ја продолжат со меч против актуелниот шампион и лидер на табелата тетовска Шкендија, в четврток во вонредното 23. коло од Првата македонска фудбалска лига

Прочитај повеќе

Жуниор ја врати Шкендија на победнички колосек, Вардар го сопре чекорот на Шкупи

Шкендија им се врати на победите, совладувајќи го Работнички со 1-0 на Градскиот стадион во Тетово. Стенио Жуниор со прекрасен гол во 53.минута, по проигрувањето од Агим Ибраими успеа да донесе три бода за актуелниот првак и лидер на табелата во Првата фудбалска лига.

Прочитај повеќе

МАКФУДБАЛ - Тим на 22. коло

Шкупи заедно со Академија Пандев се двата најдобри тимови низ досегашните четири кола од пролетниот дел на сезоната. Тоа го потврдија и со победите против Шкендија односно Работнички во пресметките од 22. коло.

Прочитај повеќе

ВИДЕО: Силекс со голот на Алексовски од пенал до првата пролетна победа

По трите едноподруго ремија со Шкупи, Работнички и Ренова, фудбалерите на Силекс дојдоа и до првата пролетна победа во 22. коло од Првата македонска фудбалска лига.

Прочитај повеќе

Шкупи со скалпот на Шкендија, Академија Пандев со „романтичен“ триумф

Шкупи го зема скалпот на Шкендија, славеше со 1-0 на Чаир и стигна на четвртото место на табелата во Првата лига. Стрелец на победничкиот погодок беше Муарем Бајрами од пенал во 30.минута на натпреварот. Претходно, Сержињо беше срушен во шеснаесетникот на гостите.

Прочитај повеќе

МАКФУДБАЛ - Тим на 21.коло

Вардар и Работнички ги остварија првите пролетни победи, а Шкупи триумфираше на гостувањето против Академија Пандев. Шкендија на квалитет рутински ја доби Беласица, а единствен без голови беше дуелот во Кратово меѓу Силекс и Ренова. МАКФУДБАЛ го издвои најдобриот тим за 21.коло.

Прочитај повеќе

МАКФУДБАЛ - Тим на 20.коло

Шкендија дополнително ја засили предноста во однос на најголемиот конкурент за титулата Вардар по 20.коло од Првата македонска фудбалска лига. МАКФУДБАЛ го издвои најдобриот тим за 20.коло.

Прочитај повеќе

ФК СИЛЕКС


Раководство

ПРЕТСЕДАТЕЛ 
СПОРТСКИ ДИРЕКТОР 
ТРЕНЕР 

Прв тим

ГОЛМАНИДОГОВОР ДО
  
  
  
ОДБРАНА 
  
  
  
  
  
  
СРЕДЕН РЕД 
  
  
  
  
  
  
  
НАПАД