ФК СИЛЕКС

Актуелно

Шкендија победнички низ Струмица, Вардар и Работнички неубедливи

Шкендија ја зголеми предноста во однос на Вардар на десет бода позитива, откако го совлада тимот на Академија Пандев со 0-1 во Струмица. Дефанзивецот Висар Муслиу во 30.минута беше стрелец на голот што донесе триумф за тетовци на стадионот „Младост“. Тој по нафрлувањето од десната страна, со удар со глава ја затресе мрежата на Академија Пандев. Ве

Прочитај повеќе

Силекс на тест против ЦСКА Москва на подготовките во Анталија

​Во рамките на своите подготовки за пролетниот дел од сезоната кои од 20. јануари до 3. февруари ќе се реализираат во Анталија, Турција, кратовски Силекс договори пријателски натпревар со еден од најславните руски клубови ЦСКА Москва.

Прочитај повеќе

Кит Го минимално загуби од Силекс на пријателскиот меч во Кратово

​Фудбалерите на Кит Го загубија минимално со 1-0 на гостувањето против Силекс во Кратово, на генералката пред стартот на официјалните натпревари од новата сезона.

Прочитај повеќе

Силекс се засили со Србинот Милош Жеравица, си замина Икиќ

​Силекс за новата сезона во Првата македонска фудбалска лига се засили со искусниот српски интернационалец Милош Жеравица.

Прочитај повеќе

Силекс и Струга ТЛ ремизираа на пријателскиот меч во Гостивар

Струга Трим Лум и Силекс ремизираа (1-1) на денешниот пријателски натпревар кој се одигра во Гостивар.

Прочитај повеќе

Костовски и Трајковски се враќаат во Силекс

​Кратовски Силекс за новата сезона ги врати во своите редови голманот Горан Трајковски и напаѓачот Кристијан Костовски.

Прочитај повеќе

Шкендија триумфално го доби пехарот, Работнички ја испрати Беласица во второлигашко друштво

Шкендија со триумф (4-1) над Академија Пандев ја прослави титулата во Тетово. Арбин Зејнулаи донесе водство во 26.минута, Енур Тотре зголеми на 2-0 во 51.минута, а само една минута подоцна Кристијан Иванов го намали резултатот. Но, Шкендија го потврди триумфот со голот на Стенио Жуниор во 67.минута. Во завршницата, Зејнулаи вторпат погоди за конечн

Прочитај повеќе

ВИДЕО: Рајковиќ им парира на Бајрами и Мицевски - мајсторски гол во триумфот над „пандевци“

Одлични погодоци попладнево во 32. коло од Првата македонска фудбалска лига.

Прочитај повеќе

Шкупи настрада од разлутената Шкендија, Беласица му зеде бод на Вардар

Актуелниот првак Шкендија убедливо го совлада Шкупи на домашен терен со 5-1, а Беласица освои бод против Вардар во Маџари, 1-1.

Прочитај повеќе

ТРЕНЕР НА КОЛОТО: ГОРАН СИМОВ (СИЛЕКС)

Силекс запиша повеќе од значајна победа против Работнички во 29. коло од Првата македонска фудбалска лига, со која продолжува битката за опстанок во елитата. Тренерот на Силекс, Горан Симов успеа да го доведе тимот до три бода кои оставаат силна надеж за кратовци во продолжението до шампионатот.

Прочитај повеќе

ФК СИЛЕКС


Раководство

ПРЕТСЕДАТЕЛ 
СПОРТСКИ ДИРЕКТОР 
ТРЕНЕР 

Прв тим

ГОЛМАНИДОГОВОР ДО
  
  
  
ОДБРАНА 
  
  
  
  
  
  
СРЕДЕН РЕД 
  
  
  
  
  
  
  
НАПАД