ФК СИЛЕКС

Актуелно

Шкендија победнички низ Струмица, Вардар и Работнички неубедливи

Шкендија ја зголеми предноста во однос на Вардар на десет бода позитива, откако го совлада тимот на Академија Пандев со 0-1 во Струмица. Дефанзивецот Висар Муслиу во 30.минута беше стрелец на голот што донесе триумф за тетовци на стадионот „Младост“. Тој по нафрлувањето од десната страна, со удар со глава ја затресе мрежата на Академија Пандев. Ве

Прочитај повеќе

Шкендија триумфално го доби пехарот, Работнички ја испрати Беласица во второлигашко друштво

Шкендија со триумф (4-1) над Академија Пандев ја прослави титулата во Тетово. Арбин Зејнулаи донесе водство во 26.минута, Енур Тотре зголеми на 2-0 во 51.минута, а само една минута подоцна Кристијан Иванов го намали резултатот. Но, Шкендија го потврди триумфот со голот на Стенио Жуниор во 67.минута. Во завршницата, Зејнулаи вторпат погоди за конечн

Одлични погодоци попладнево во 32. коло од Првата македонска фудбалска лига.

Шкупи настрада од разлутената Шкендија, Беласица му зеде бод на Вардар

Актуелниот првак Шкендија убедливо го совлада Шкупи на домашен терен со 5-1, а Беласица освои бод против Вардар во Маџари, 1-1.

ТРЕНЕР НА КОЛОТО: ГОРАН СИМОВ (СИЛЕКС)

Силекс запиша повеќе од значајна победа против Работнички во 29. коло од Првата македонска фудбалска лига, со која продолжува битката за опстанок во елитата. Тренерот на Силекс, Горан Симов успеа да го доведе тимот до три бода кои оставаат силна надеж за кратовци во продолжението до шампионатот.

По пет едноподруго порази, Шкупи конечно дојде до триумф во македонскиот шампионат славејќи со 2-1 против Силекс во 28. коло.

Вардар и Шкендија одиграа без победник, Работнички ја совлада Ренова во Тетово

Вардар и Шкендија не успеаја да постигнат гол и ремизираа без голови на стадионот „Борис Трајковски“ во Маџари. Шкендија ја задржа предноста од 12 бода, а Вардар и понатаму мечтае да го победи ривалот.

Фудбалерите на Силекс запишаа значајна победа на гостувањето против Беласица во Струмица, во директната пресметка за опстанок во прволигашкото друштво.

Шкендија ја декласира Победа, Вардар минимално го порази Силекс

Фудбалерите на Шкендија го намдинаа ’комплексот Победа’ и остварија убедлив триумф (5-1) против прилепскиот прволигаш. Арменд Алими беше стрелец на првиот гол во петтата минута, Енур Тотре зголеми на 2-0 во 14.минута, а Егзон Бејтулаи погоди третпат во 26.минута.

Симов: Сите знаеме која е Шкендија, но нема в четврток да се предадеме однапред

Фудбалерите на Силекс борбата за опстанок во елитното домашно натпреварување ќе ја продолжат со меч против актуелниот шампион и лидер на табелата тетовска Шкендија, в четврток во вонредното 23. коло од Првата македонска фудбалска лига