ФК ШКУПИ

Актуелно

Шкендија победнички низ Струмица, Вардар и Работнички неубедливи

Шкендија ја зголеми предноста во однос на Вардар на десет бода позитива, откако го совлада тимот на Академија Пандев со 0-1 во Струмица. Дефанзивецот Висар Муслиу во 30.минута беше стрелец на голот што донесе триумф за тетовци на стадионот „Младост“. Тој по нафрлувањето од десната страна, со удар со глава ја затресе мрежата на Академија Пандев. Ве

Прочитај повеќе

Шкупи рамноправен со Нефчи, но пораз во последните минути за елиминација од Лига Европа

​Фудбалерите на Шкупи долго се бранеа одолевајќи на нападите на азербејџански Нефчи на гостувањето во Баку, но потклекнаа во последните минути за пораз од 2-0 (0-0) и елиминација во првото квалификациско коло од Лигата на Европа.

Чаирчани го одработија официјалниот тренинг во Баку: Не сме тука колку само да го одиграме мечот со Нефчи...

​Фудбалерите на Шкупи на „Бакчел арената“ во Баку го одработија официјалниот тренинг пред утрешниот натпревар против Нефчи во првото квалификациско коло за Лигата на Европа.

„Лавовите“ на гости во Чаир, Шкендија по прв триумф против Струга ТЛ

По почетното реми на гостувањето против Шкупи, фудбалерите на Шкендија денеска во 2. коло од Првата македонска фудбалска лига на свој терен со амбиција за прв триумф во сезоната, и покрај тоа што против себе го имаат исклучително незгодниот состав на Струга Трим Лум.

Шкупи ќе мора без засилувањата Алварез и Дибиргаџиев против Шкендија

Шкупи без најновите засилувања, Костариканецот Фреди Алварез и Русинот Џамал Дибиргаџиев, ќе мора на мегдан против Шкендија во дербито од 1. коло во Првата македонска фудбалска лига. И двајцата се во постапка на регистрација за чаирчани, па по комплетирањето на документацијата ќе може да бидат на располагање на стручниот штаб.

Шкупи подобар од Вардар Форино на пријателскиот дуел во Гостивар

​Шкупи славеше против второлигашот Вардар Форино со 2-1 на пријателскиот натпревар кој се одигра во Гостивар.

Струга Трим Лум триумфираше против Шкупи

​Фудбалерите на Струга ТЛ славеа со 2-1 против Шкупи на пријателскиот натпревар кој се одигра на Градскиот стадион во Струга.

Јусуфи уште една година во Шкупи, Сержињо си замина

​Шкупи го продолжи договорот со стандардниот свој првотимец Фатјон Јусуфи. Прволигашот од Чаир информира дека двете страни се договориле за нова едногодишна соработка.

ФК Шкупи: Ќе се тестираме во државните институции, не сакавме во „Аџибадем Систина“

​Од ФК Шкупи го одбија тестирањето на Ковид-19 обезбедено преку Синдикатот на фудбалери на Македонија, информирајќи дека не веруваат во тестовите од приватната болница „Аџибадем Систина“. Но, преку соопштение до јавноста, информираат дека, почитувајќи ги сите протоколи и безбедносни мерки пропишани од државните институции, ќе направат тестови во др

Шкупи ремизираше (1-1) со романска Рипенсиа

​Фудбалерите на Шкупи ремизираа (1-1) на пријателскиот натпревар со романскиот второлигаш Рипенсиа Тимошвар кој се одигра во Анталија.