ФК ШКЕНДИЈА

Актуелно

Османи: Шкендија мора да е сериозна до крај, сакаме што побрзо да ја осигураме титулата

​Шкендија забележа рутинска победа од 4-2 над Македонија ЃП и ја одржа предноста пред Вардар на врвот на табелата. Сепак, тренерот Ќатип Османи не криеше дека е разочаран од пристапот на својот тим откако победата веќе беше обезбедена, по големиот пад во играта на Шкендија што му овозможи на противникот да постигне два погодоци.

Прочитај повеќе

Османи: Ништо не значи победата од Талин, мора да бидеме максимално сериозни и на реваншот

​Шефот на стручниот штаб на Шкендија, Ќатип Османи пред утрешниот реванш натпревар од првото квалификациско коло за Лигата на шампионите вели дека победата од Талин ништо не значи и мора „црвено-црните“ повторно да играат на триумф и во Скопје.

Фелипе пристигна во Македонија, денеска потпис и промоција во Шкендија (ФОТО)

Довчерашниот фудбалер на Вардар, Бразилецот Хуан Фелипе попладнево од Бразил пристигна во Македонија на официјализација на трансферот во Шкендија.

​Шкендија славеше на пријателскиот натпревар против словачка Жилина со 1-0 во рамките на подготовките во Словенија.

Османи и Алими: Нема да го потцениме Номе Калју

Македонскиот првак Шкендија ќе игра против естонскиот шампион Номе Калју во првото квалификациско коло од Лигата на шампионите. Тренерот на Шкендија, Ќатип Османи, вели дека првакот на Естонија заслужува максимален респект и нема да биде потценет.

Шкендија го задржува голманот Беким Реџепи до 2023 година

Актуелниот македонски првак Шкендија го обнови договорот со 22-годишниот голман Беким Реџепи. Тој ќе остане во клубот од Тетово до 2023 година. Новата соработка е договорена со опцијата ’2+2 години’.

Шкендија ја прослави титулата, Дестани посака групна фаза во Европа за следната сезона (ФОТО)

Првиот човек на Шкендија, Лазим Дестани не го криеше задоволството од одбраната на шампионскиот трофеј и оваа сезона. Сопственикот на тетовци и на синоќешната прослава на титулата, пред бројни пријатели на фудбалот уште еднаш им честиташе на фудбалерите и стручниот штаб за доминантното освојување на шампионската круна посакувајќи во следната сезона

Шкендија триумфално го доби пехарот, Работнички ја испрати Беласица во второлигашко друштво

Шкендија со триумф (4-1) над Академија Пандев ја прослави титулата во Тетово. Арбин Зејнулаи донесе водство во 26.минута, Енур Тотре зголеми на 2-0 во 51.минута, а само една минута подоцна Кристијан Иванов го намали резултатот. Но, Шкендија го потврди триумфот со голот на Стенио Жуниор во 67.минута. Во завршницата, Зејнулаи вторпат погоди за конечн

ТРЕНЕР НА КОЛОТО: ЌАТИП ОСМАНИ (ШКЕНДИЈА)

Шкендија, на четири кола пред крајот на првенството, си ја осигура втората едноподруго шампионска титула. Повеќе од заслужено за составот на Ќатип Османи кој доминираше низ текот на сезонава во која немаше посериозен конкурент за трофејот.

Алими: Шкендија на секој меч до крајот ќе оди на победа

​Капитенот на Шкендија, Арменд Алими е презадоволен од последната убедлива победа против Шкупи со која јасно се потврди дека „црвено-црните“ и оваа сезона се доминантен тим во шампионатот.