ФК ШКЕНДИЈА

Актуелно

Османи: Шкендија мора да е сериозна до крај, сакаме што побрзо да ја осигураме титулата

​Шкендија забележа рутинска победа од 4-2 над Македонија ЃП и ја одржа предноста пред Вардар на врвот на табелата. Сепак, тренерот Ќатип Османи не криеше дека е разочаран од пристапот на својот тим откако победата веќе беше обезбедена, по големиот пад во играта на Шкендија што му овозможи на противникот да постигне два погодоци.

Прочитај повеќе

Шкендија на „раскрсница“: Безусловно по триумф против Борец

По катастрофалниот настап на европската сцена и очајниот старт на домашната сезона, Шкендија дефинитивно веќе се наоѓа на сериозна раскрсница околу начинот на кој ќе биде продолжен шампионатот. Во 4. коло од Првата македонска фудбалска лига тетовци денеска гостуваат во Велес против Борец каде неизбежно атакуваат на триумф како начин за мирна двонед

Прочитај повеќе

Ибраими: Големите екипи се покажуваат кога е најтешко... Во Луксембург ќе мора да го потврдиме квалитетот

​Еден од најдобрите фудбалери на Шкендија, Агим Ибраими иако разочаран по неочекуваниот пораз од Дуделанж во првиот натпревар од 2. квалификациско коло во Лига Европа, потенцира дека мора да се соберат сили и да се триумфира на реваншот во Луксембург.

Прочитај повеќе

МАКФУДБАЛ - ИГРАЧ ЗА СЕЗОНАТА 2018/19: ВИСАР МУСЛИУ (ШКЕНДИЈА)

Шкендија направи клучен потег за зацврстување на одбраната кога успеа да му го одземе Висар Муслиу на Вардар. Тој минатата сезона беше еден од столбовите во играта на македонскиот првак, даде огромен придонес во одбрана на шампионската круна, а истовремено со одличните игри се промовираше и во стандарден македонски репрезентативец. Муслиу, според и

Прочитај повеќе

Османи: Ништо не значи победата од Талин, мора да бидеме максимално сериозни и на реваншот

​Шефот на стручниот штаб на Шкендија, Ќатип Османи пред утрешниот реванш натпревар од првото квалификациско коло за Лигата на шампионите вели дека победата од Талин ништо не значи и мора „црвено-црните“ повторно да играат на триумф и во Скопје.

Прочитај повеќе

Фелипе пристигна во Македонија, денеска потпис и промоција во Шкендија (ФОТО)

Довчерашниот фудбалер на Вардар, Бразилецот Хуан Фелипе попладнево од Бразил пристигна во Македонија на официјализација на трансферот во Шкендија.

Прочитај повеќе

ВИДЕО: Шкендија подобра од Жилина благодарение на голот на Бесарт Ибраими

​Шкендија славеше на пријателскиот натпревар против словачка Жилина со 1-0 во рамките на подготовките во Словенија.

Прочитај повеќе

Османи и Алими: Нема да го потцениме Номе Калју

Македонскиот првак Шкендија ќе игра против естонскиот шампион Номе Калју во првото квалификациско коло од Лигата на шампионите. Тренерот на Шкендија, Ќатип Османи, вели дека првакот на Естонија заслужува максимален респект и нема да биде потценет.

Прочитај повеќе

Шкендија го задржува голманот Беким Реџепи до 2023 година

Актуелниот македонски првак Шкендија го обнови договорот со 22-годишниот голман Беким Реџепи. Тој ќе остане во клубот од Тетово до 2023 година. Новата соработка е договорена со опцијата ’2+2 години’.

Прочитај повеќе

Шкендија ја прослави титулата, Дестани посака групна фаза во Европа за следната сезона (ФОТО)

Првиот човек на Шкендија, Лазим Дестани не го криеше задоволството од одбраната на шампионскиот трофеј и оваа сезона. Сопственикот на тетовци и на синоќешната прослава на титулата, пред бројни пријатели на фудбалот уште еднаш им честиташе на фудбалерите и стручниот штаб за доминантното освојување на шампионската круна посакувајќи во следната сезона

Прочитај повеќе

ФК ШКЕНДИЈА


Раководство

ПРЕТСЕДАТЕЛВИСАР БЕЏЕТИ
КООРДИНАТОРФЕСТИМ АДЕМИ
ТРЕНЕРЌАТИП ОСМАНИ

Прв тим

ГОЛМАНИДОГОВОР ДО
1. КОСТАДИН ЗАХОВ14.01.2020
40. БЕКИМ РЕЏЕПИ14.06.2020
  
ОДБРАНА 
4. ЕГЗОН БЕЈТУЛАИ14.01.2020
16. МЕВЉАН МУРАТИ14.06.2021
42. ЛЕАРД САДРИУ14.06.2021
15.ВИСАР МУСЛИУ14.06.2020
29.БЛАГОЈА ТОДОРОВСКИ14.06.2019
21.ГЛЕДИ МИЦИ14.06.2020
СРЕДЕН РЕД 
19.БЕСМИР БОЈКУ14.06.2020
5. АРМЕНД АЛИМИ14.06.2021
8. ЕНУР ТОТРЕ14.06.2021
17. АРБИН ЗЕЈНУЛАИ14.06.2020
20.ЗЕНИ ХУСМАНИ14.06.2020
10. АГИМ ИБРАИМИ14.01.2021
14. МАРЈАН РАДЕСКИ14.06.2023
НАПАД 
34. ВАЛМИР НАФИУ14.01.2020
28. ОМАР ИМЕРИ14.06.2021
9. РЕМЗИФАИК СЕЛМАНИ14.06.2021
20. ИЗАИР ЕМИНИ14.06.2019
18. СТЕНИО ЖУНИОР14.06.2020
7. БЕСАРТ ИБРАИМИ14.06.2021
11. ЈАКУП БЕРИША14.01.2022