ФК РЕНОВА

Работнички, по Шкупи, сака триумф и против Ренова во битката за европски излез

Ренова и Работнички на мегдан во Тетово во 28. коло од Првата македонска фудбалска лига кој може во голема мера да одлучи околу битката за четвртата позиција на табелата.

Прочитај повеќе

Илиевски: Шкендија е секако фаворит, но подготвени сме за надигрување

Ренова ја очекува вистински тест на капацитетот за европски излез следната сезона во градската пресметка против лидерот Шкендија денеска во 27. коло од Првата македонска фудбалска лига.

Прочитај повеќе

Шкендија победнички низ Струмица, Вардар и Работнички неубедливи

Шкендија ја зголеми предноста во однос на Вардар на десет бода позитива, откако го совлада тимот на Академија Пандев со 0-1 во Струмица. Дефанзивецот Висар Муслиу во 30.минута беше стрелец на голот што донесе триумф за тетовци на стадионот „Младост“. Тој по нафрлувањето од десната страна, со удар со глава ја затресе мрежата на Академија Пандев. Ве

Прочитај повеќе

Шкендија ја декласира Победа, Вардар минимално го порази Силекс

Фудбалерите на Шкендија го намдинаа ’комплексот Победа’ и остварија убедлив триумф (5-1) против прилепскиот прволигаш. Арменд Алими беше стрелец на првиот гол во петтата минута, Енур Тотре зголеми на 2-0 во 14.минута, а Егзон Бејтулаи погоди третпат во 26.минута.

Прочитај повеќе

ВИДЕО: „Бомбата“ на Усеини од слободен удар ја одбележа победата на Ренова

Ренова сосема заслужено славеше со 3-2 против Беласица во 24. коло од Првата македонска фудбалска лига.

Прочитај повеќе

Жуниор ја врати Шкендија на победнички колосек, Вардар го сопре чекорот на Шкупи

Шкендија им се врати на победите, совладувајќи го Работнички со 1-0 на Градскиот стадион во Тетово. Стенио Жуниор со прекрасен гол во 53.минута, по проигрувањето од Агим Ибраими успеа да донесе три бода за актуелниот првак и лидер на табелата во Првата фудбалска лига.

Прочитај повеќе

МАКФУДБАЛ - Тим на 22. коло

Шкупи заедно со Академија Пандев се двата најдобри тимови низ досегашните четири кола од пролетниот дел на сезоната. Тоа го потврдија и со победите против Шкендија односно Работнички во пресметките од 22. коло.

Прочитај повеќе

Шкупи со скалпот на Шкендија, Академија Пандев со „романтичен“ триумф

Шкупи го зема скалпот на Шкендија, славеше со 1-0 на Чаир и стигна на четвртото место на табелата во Првата лига. Стрелец на победничкиот погодок беше Муарем Бајрами од пенал во 30.минута на натпреварот. Претходно, Сержињо беше срушен во шеснаесетникот на гостите.

Прочитај повеќе

МАКФУДБАЛ - Тим на 21.коло

Вардар и Работнички ги остварија првите пролетни победи, а Шкупи триумфираше на гостувањето против Академија Пандев. Шкендија на квалитет рутински ја доби Беласица, а единствен без голови беше дуелот во Кратово меѓу Силекс и Ренова. МАКФУДБАЛ го издвои најдобриот тим за 21.коло.

Прочитај повеќе

Вардар конечно победи, Шкупи ги сопре „пандевци“, Шкендија рутински

Вардар во третото пролетно коло стогна до првиот триумф. „Црвено-црните“ славеа против Македонија ЃП со 3-1. Најдовски и Ибиши стрелаа во првиот дел, Стјепановиќ со мајсторија намали на 2-1, а Фелипе беше стрелец на третиот погодок за вардарци.

Прочитај повеќе

ФК РЕНОВА


Раководство

ПРЕТСЕДАТЕЛ 
СПОРТСКИ ДИРЕКТОР 
ТРЕНЕР 

Прв тим

ГОЛМАНИДОГОВОР ДО
  
  
  
ОДБРАНА 
  
  
  
  
  
  
СРЕДЕН РЕД 
  
  
  
  
  
  
  
НАПАД