ФК РАБОТНИЧКИ

Актуелно

Работнички и Беласица ремизираа (1-1) во 26. коло од Првата македонска фудбалска лига на дуелот кој се одигра на националната арена „Филип Втори“ во Скопје.

Прочитај повеќе

НАЈДОБАР ИГРАЧ НА 35.КОЛО: КРИСТИЈАН АЦКОВСКИ (РАБОТНИЧКИ)

Работнички е повторно на посакуваната четврта позиција по триумфот (0-1) над Беласица во Струмица и се надева на излез во Европа. Младиот Кристијан Ацковски блеска во полн сјај, беше човек на одлука и на дуелот против Беласица носејќи три значајни бода за „романтичарите“ и вторпат последовно според МАКФУДБАЛ е најдобар играч на колото.

Шкендија триумфално го доби пехарот, Работнички ја испрати Беласица во второлигашко друштво

Шкендија со триумф (4-1) над Академија Пандев ја прослави титулата во Тетово. Арбин Зејнулаи донесе водство во 26.минута, Енур Тотре зголеми на 2-0 во 51.минута, а само една минута подоцна Кристијан Иванов го намали резултатот. Но, Шкендија го потврди триумфот со голот на Стенио Жуниор во 67.минута. Во завршницата, Зејнулаи вторпат погоди за конечн

Шкупи настрада од разлутената Шкендија, Беласица му зеде бод на Вардар

Актуелниот првак Шкендија убедливо го совлада Шкупи на домашен терен со 5-1, а Беласица освои бод против Вардар во Маџари, 1-1.

Вардар и Шкендија одиграа без победник, Работнички ја совлада Ренова во Тетово

Вардар и Шкендија не успеаја да постигнат гол и ремизираа без голови на стадионот „Борис Трајковски“ во Маџари. Шкендија ја задржа предноста од 12 бода, а Вардар и понатаму мечтае да го победи ривалот.

Работнички, по Шкупи, сака триумф и против Ренова во битката за европски излез

Ренова и Работнички на мегдан во Тетово во 28. коло од Првата македонска фудбалска лига кој може во голема мера да одлучи околу битката за четвртата позиција на табелата.

Во натпреварот на двата тима кои изминатиов период минуваа низ тежок кризен период, на крајот Работнички се радуваше на победа против Шкупи.

Шкендија победнички низ Струмица, Вардар и Работнички неубедливи

Шкендија ја зголеми предноста во однос на Вардар на десет бода позитива, откако го совлада тимот на Академија Пандев со 0-1 во Струмица. Дефанзивецот Висар Муслиу во 30.минута беше стрелец на голот што донесе триумф за тетовци на стадионот „Младост“. Тој по нафрлувањето од десната страна, со удар со глава ја затресе мрежата на Академија Пандев. Ве

Баже Лазаревски: Работнички посакува триумф против Беласица

Работнички ја пречекува Беласица во 26.коло од Првата лига, а новиот тренер Баже Лазаревски верува дека тимот може денеска да ја оствари првата победа под негово раководство. По ремито против Македонија ЃП, „романтичарите“ сметаат дека е време за триумф.

Шкендија ја декласира Победа, Вардар минимално го порази Силекс

Фудбалерите на Шкендија го намдинаа ’комплексот Победа’ и остварија убедлив триумф (5-1) против прилепскиот прволигаш. Арменд Алими беше стрелец на првиот гол во петтата минута, Енур Тотре зголеми на 2-0 во 14.минута, а Егзон Бејтулаи погоди третпат во 26.минута.