ФК РАБОТНИЧКИ

Актуелно

ВИДЕО: На „Филип Втори“ се за четири минути... два убави гола за реми

Работнички и Беласица ремизираа (1-1) во 26. коло од Првата македонска фудбалска лига на дуелот кој се одигра на националната арена „Филип Втори“ во Скопје.

Прочитај повеќе

Србинот Немања Илиќ ново засилување за Работнички (ФОТО)

​Српскиот интернационалец Немања Илиќ е најновото засилување за ФК Работнички за сезоната 2019/2020.

Прочитај повеќе

Брегалница и Работнички одиграа без победник на пријателскиот дуел во Штип (ФОТО)

Фудбалерите на Брегалница и Работнички ремизираа (1-1) во пријателскиот натпревар кој се одигра попладнево на Градскиот стадион во Штип.

Прочитај повеќе

Србинот Марко Клисура е најново засилување на Работнички

​Комплетирајќи го ростерот за новата натпреварувачка сезона, ФК Работнички се засили и со централниот дефанзивец од Србија, Марко Клисура.

Прочитај повеќе

Влахо прозиваше, Работнички означи старт на подготовките: Србинот Паповиќ во тимот, се чека на Бразилец

Новиот тренер на Работнички, Александар Влахо попладнево ја имаше првата прозивка со новиот тим на стартот од летните подготовки.

Прочитај повеќе

Илијоски: Не чека ’финале’ против Шкупи, а влогот е Европа

Работнички во последното коло од шампионатот, утре (16.30 часот) на „Тодор Проески“ арена го пречекува тимот на Шкупи. Во последните 90 минути, влогот е огромен, а составот на Баже Лазаревски сака да го задржи четвртото место кое води во квалификациите за Лигата на Европа. Со триумф над Шкупи, па дури и нерешен резултат, европскиот сон ќе стане реа

Прочитај повеќе

НАЈДОБАР ИГРАЧ НА 35.КОЛО: КРИСТИЈАН АЦКОВСКИ (РАБОТНИЧКИ)

Работнички е повторно на посакуваната четврта позиција по триумфот (0-1) над Беласица во Струмица и се надева на излез во Европа. Младиот Кристијан Ацковски блеска во полн сјај, беше човек на одлука и на дуелот против Беласица носејќи три значајни бода за „романтичарите“ и вторпат последовно според МАКФУДБАЛ е најдобар играч на колото.

Прочитај повеќе

Шкендија триумфално го доби пехарот, Работнички ја испрати Беласица во второлигашко друштво

Шкендија со триумф (4-1) над Академија Пандев ја прослави титулата во Тетово. Арбин Зејнулаи донесе водство во 26.минута, Енур Тотре зголеми на 2-0 во 51.минута, а само една минута подоцна Кристијан Иванов го намали резултатот. Но, Шкендија го потврди триумфот со голот на Стенио Жуниор во 67.минута. Во завршницата, Зејнулаи вторпат погоди за конечн

Прочитај повеќе

Шкупи настрада од разлутената Шкендија, Беласица му зеде бод на Вардар

Актуелниот првак Шкендија убедливо го совлада Шкупи на домашен терен со 5-1, а Беласица освои бод против Вардар во Маџари, 1-1.

Прочитај повеќе

Вардар и Шкендија одиграа без победник, Работнички ја совлада Ренова во Тетово

Вардар и Шкендија не успеаја да постигнат гол и ремизираа без голови на стадионот „Борис Трајковски“ во Маџари. Шкендија ја задржа предноста од 12 бода, а Вардар и понатаму мечтае да го победи ривалот.

Прочитај повеќе

ФК РАБОТНИЧКИ


Раководство

ПРЕТСЕДАТЕЛДРАГАН ПОПОВСКИ
СПОРТСКИ ДИРЕКТОРИВАН ПОПОВСКИ
ТРЕНЕРЖИКИЦА ТАСЕВСКИ

Прв тим

ГОЛМАНИДОГОВОР ДО
1. ДАНИЕЛ БОЖИНОСКИ14.06.2020
12. РИСТО ЈАНКОВ14.01.2020
ОДБРАНА 
55. ЕМИЛ ВИЈАЧКИ (БУГ)14.01.2020
23. ВЛАДИМИР ДИМИТРОВСКИ 14.06.2019
16. АЛЕКСАНДЕР БОРХА КОРДОБА14.06.2021
5. СТОЈАН СТОЈЧЕВСКИ14.06.2019
26. БОЈАН ЃОРГИЕВСКИ14.01.2020
11. ГОРАН СИЉАНОВСКИ14.06.2020
4. СТЕФАН СИМОНОВСКИ14.06.2022
СРЕДЕН РЕД 
6. СЕБАСТИЈАН ХЕРЕРА14.06.2020
17. МИЛОВАН ПЕТРОВИЌ 14.01.2020
8. НИКОЛАЈ ДИЛГЕРОВ (БУГ)14.06.2019
14. ОЛИВЕР ПЕЕВ14.06.2019
20. НИКОЛЧЕ ШАРКОСКИ14.01.2021
21. КРИСТИЈАН АЦКОВСКИ01.07.2020
24. ЉАВДРИМ ФАЗЛИУ14.06.2022
27. ДИМИТАР ТОДОРОВСКИ14.06.2021
НАПАД 
18. ДАВИД МАНОЈАН (ЕРМ)14.01.2020
99. ЖУНИЊО КАБРАЛ (БРАЗ)14.06.2020
19. ЧАРЛС ЧИНЕДУ ГОФРИ (НИГ)14.06.2019
7. ПЕТАР ПЕТКОВСКИ14.06.2019
9. ДЕЈАН БЛАЖЕВСКИ14.06.2020