ФК ПЕЛИСТЕР

Актуелно

Пелистер со седум нови засилувања: Зошто да не и пласман во Прва лига!?

Пелистер е цврсто решен во иднина повторно да биде значаен дел од идната македонската фудбалска карта. Токму во таа насока се и активностите во зимскиот преоден рок кој јасно потенцираат за ангажманот на сопственикот Пеце Стојчевски како и шефот на стручниот штаб Дарко Крстевски кои максималниот сериозно го засилија тимот за пролетниот дел.

Прочитај повеќе

Драгарски и Фазлиу потпишаа нови договори со Пелистер (ФОТО)

​Новиот прволигаш Пелистер го составува ростерот за новата сезоната во македонскиот шампионат. Битолчани денеска ги продолжија договорите со стандардните првотимци Христијан Драгарски и Љавдрим Фазлиу.

Прочитај повеќе

Ѓорѓи Танушев е првото засилување за Пелистер

​Пелистер го промовираше првото свое засилување за новата сезона во која се враќа во Првата македонска фудбалска лига, досегашниот фудбалер на Академија Пандев, Ѓорѓи Танушев.

Прочитај повеќе

Пелистер ги продолжи договорите со тренерот Штерјовски и спортскиот директор Коруновски

​Новиот прволигаш Пелистер официјално информираше дека за следната сезона тимот и натаму ќе го води актуелниот стратег Зоран Штерјовски.

Прочитај повеќе

Штерјовски: Ако има прекин на првенствата, следната сезона Првата лига мора да биде со 14 екипи

​Македонските фудбалски клубови се во очекување на одлуката на Фудбалската федерација на Македонија околу начинот на завршувањето на сезоната 2019/2020. Последниот рок до кој до УЕФА треба да се достави планот на ФФМ за завршувањето на сезоната е 25. мај, до кога и дефинитивно ќе биде познато што ќе се случува со македонскиот прволигашки и второлиг

Прочитај повеќе

Реми (1-1) на Пелистер со српскиот суперлигаш Мачва Шабац

Фудбалерите на Пелистер ремизираа во првиот пријателски натпревар за време на зимскиот подготвителен циклус.

Прочитај повеќе

Пелистер и со петто засилување: Фазлиу од Работнички ново име

​Битолски Пелистер за вториот дел од сезоната во Втората лига - Запад го доведе и петтото засилување. Најново име кај битолчани е Љавдрим Фазлиу, кој доаѓа од редовите на Работнички.

Прочитај повеќе

МАКФУДБАЛ - Тим на 17. коло во Втората лига!

МАКФУДБАЛ го издвои најдобриот тим на 17. коло од двете второлигашки конкуренции...

Прочитај повеќе

МАКФУДБАЛ - Тим на 15. коло во Втората лига!

Пролетната сезона во двете второлигашки конкуренции почна со неколку изненадувања. Најголемото секако го приреди фенерџијата Каменица Саса кој на домашен терен славеше со 1-0 против еден од најголемите аспиранти за врвот во Втората лига - Исток, екипата на Кит Го.

Прочитај повеќе

ТРАНСФЕР ЛИСТА ОД ВТОРАТА ЛИГА - ЗАПАД: Пелистер амбициозно, Струга ТЛ и Лабуништа во битка за врвот!

Ако се суди според табелата по есенскиот дел, Струга Трим Лум и Лабуништа ќе ја водат главната битка за првото место во Втората лига - Запад низ пролетното продолжение од актуелнава сезона.

Прочитај повеќе

ФК ПЕЛИСТЕР


Раководство

ПРЕТСЕДАТЕЛ 
СПОРТСКИ ДИРЕКТОР 
ТРЕНЕР 

Прв тим

ГОЛМАНИДОГОВОР ДО
  
  
  
ОДБРАНА 
  
  
  
  
  
  
СРЕДЕН РЕД 
  
  
  
  
  
  
  
НАПАД