ФК МАКЕДОНИЈА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ

Актуелно

Македонија ЃП се засилува со Трајковски и Спиркоски од Победа

​За настапите во квалификациите за Лигата на Европа, Македонија ЃП ќе ги засили своите редови со довчерашните фудбалери на прилепска Победа, Благојче Спиркоски и Лука Трајковски.

Прочитај повеќе

Таневски: Значајна, мотивирачка победа против Вардар

​Шефот на стручниот штаб на Македонија ЃП, Александар Таневски не го криеше задоволството од триумфот над Вардар од 0-2 во првото коло од новата сезона во Првата македонска фудбалска лига.

Прочитај повеќе

Македонија ЃП убедливо поразена и на реваншот во Скопје (ВИДЕО)

И покрај најавите за борба, квалитетен меч и желба за пласман во следната рунда натпревари, фудбалерите на Македонија ЃП ниту најмалку не покажаа конкурентност со ерменски Алашкерт и на реванш дуелот од првото квалификациско коло во Лигата на Европа во Скопје. По онаа победа од 3-1 во Ереван, Ерменците со убедливи 0-3 славеа и на гостувањето во Мак

Прочитај повеќе

Оптимизам во таборот на „лавовите“: Негативата од Ерменија не е недостижна!

​Шефот на стручниот штаб на Македонија ЃП, Александар Таневски верува дека неговиот тим може да се избори за позитивен резултат против ерменски Алашкерт кој може да значи и пласман во следната рунда од квалификациите во Лигата на Европа.

Прочитај повеќе

Македонија ЃП поразена во финишот од Алашкерт (ВИДЕО)

Македонија ЃП загуби со 3-1 (1-0) на гостувањето против Алашкерт во Ереван во првиот меч од почетното квалификациско коло за Лигата на Европа. „Лавовите“ не успеаја да издржат до реми против ерменскиот тим, па на реваншот ќе ги чека повеќе од тешка задача во обидот за пласман во следната рунда натпревари на европската сцена.

Прочитај повеќе

Тантуровски: Може да го изненадиме Алашкерт

​Нескриен оптимизам владее во таборот на Македонија ЃП пред денешниот прв натпревар од стартното квалификациско коло за Лигата на Европа. „Лавовите“ од 17 часот во Ереван ги очекува пресметката против ерменски Алашкерт, носени од желбата за позитивен резултат кој би оставил можност за пласман во следната рунда натпревари.

Прочитај повеќе

Ермедин Адем и официјално промовиран во дресот на Македонија ЃП

​Пред настапите во квалификациите за Лигата на Европа, Македонија ЃП и официјално го промовираше едно од засилувањата за новата сезона, повратникот Ермедин Адем.

Прочитај повеќе

Македонија ЃП славеше (2-1) против Берое (ФОТО)

Фудбалерите на Македонија ЃП, во рамките на подготовките за настапот во квалификациите од Лигата на Европа, славеа со 2-1 (0-1) на пријателскиот натпревар против бугарскиот прволигаш Берое во Разлог.

Прочитај повеќе

Залет пред финалето....Кој ќе стигне до куп-трофејот?

Македонија Ѓорче Петров и Академија Пандев дојдоа до големото финале. Утре (18.30 часот) на арената „Тодор Проески“ ќе го играат финалето на Купот на Македонија. За „лавовите“ можност за втор трофеј во клупската историја, за Академија Пандев прв настап воопшто во големиот дуел за пехарот.

Прочитај повеќе

Шкендија триумфално го доби пехарот, Работнички ја испрати Беласица во второлигашко друштво

Шкендија со триумф (4-1) над Академија Пандев ја прослави титулата во Тетово. Арбин Зејнулаи донесе водство во 26.минута, Енур Тотре зголеми на 2-0 во 51.минута, а само една минута подоцна Кристијан Иванов го намали резултатот. Но, Шкендија го потврди триумфот со голот на Стенио Жуниор во 67.минута. Во завршницата, Зејнулаи вторпат погоди за конечн

Прочитај повеќе

ФК МАКЕДОНИЈА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ


Раководство

ПРЕТСЕДАТЕЛ 
СПОРТСКИ ДИРЕКТОР 
ТРЕНЕР 

Прв тим

ГОЛМАНИДОГОВОР ДО
  
  
  
ОДБРАНА 
  
  
  
  
  
  
СРЕДЕН РЕД 
  
  
  
  
  
  
  
НАПАД