ФК БРЕГАЛНИЦА

ФК Брегалница: Со новиот стадион Штип добива можност да биде домаќин на најдобрите македонски репрезентации

Од ФК Брегалница истакнуваат дека со новиот проект за комплетна реконструкција на Градскиот стадион, Штип ќе добие можност да биде домаќин и на најдобрите македонски репрезентации но и домаќин на бројни меѓународни натпревари под капата на ФИФА и УЕФА, и од клупски и од репрезентативен карактер.

Прочитај повеќе

И Брегалница почна со тренинзи - подготовка за полуфиналето со Академија Пандев

​Фудбалерите на Брегалница денеска ги стартуваат тренинзите, по речиси тримесечна пауза, во очекување на големото полуфинале од Купот на Македонија против Академија Пандев.

Прочитај повеќе

Кирил Гогов: Брегалница ќе биде уште посилна, јубилејот „100 години постоење“ ќе го славиме со влез во Прва лига

Со свое соопштение до јавноста се огласи сопственикот на клубот, Кирил Гогов, под чие водство на очиглед на целокупната домашна фудбалска јавност штипскиот клуб, и од организациски и од спортски аспект, ФК Брегалница и Штип повторно се враќаат како еден од клучните фудбалски центри во земјава.

Прочитај повеќе

Брегалница заедно со сите прволигаши на тестови за Ковид-19

​Фудбалерите, стручниот штаб и членовите на раководството на ФК Брегалница денеска ги реализираа неопходните тестови на Ковид-19, пред продолжување на тренажниот процес за крај на фудбалската сезона во нашава земја.

Прочитај повеќе

Добринко Илиевски: Следната сезона Прва лига со најмалку 14 екипи

​Пред утрешниот состанок на македонските клубови со раководството на Фудбалската федерација на Македонија, на кој треба да се донесе конечен став околу натпреварувачката сезона 2019/2020, шефот на стручниот штаб на Брегалница, Добринко Илиевски нагласува дека мора биде донесена принципиелна одлука за доброто на фудбалот со која ќе им се овозможи на

Прочитај повеќе

И ФК Брегалница повикува: „Останете дома! Здравјето е заедничка одговорност!“

​ФК Брегалница, како клуб со општествена одговорност, максимално ги почитува препораките од Министерството за здравство за заштита од коронавирусот.

Прочитај повеќе

Брегалница сака продолжување на победите во Прилеп, дербито во Пехчево

По пласманот во полуфиналето од Купот на Македонија, фудбалерите на Брегалница денеска ги очекува нов предизвик во 16. коло од Втората лига - Исток, пресметката во Прилеп со Победа.

Прочитај повеќе

Илиевски: Оптимист сум... Брегалница може до полуфиналето во Купот!

Брегалница со предност од 1-0 од првиот натпревар во Штип денеска од 14 часот на Градскиот стадион во Струга го очекува реванш-четвртфиналниот натпревар со Лабуништа во Купот на Македонија.

Прочитај повеќе

Голема победа на надежите на Брегалница против белградска Црвена Звезда (ФОТО)

​Младите фудбалери на Брегалница, генерација 2003, запишаа извонредна победа од 2-0 (0-0) против балканскиот фудбалски гигант, белградска Црвена Звезда, на пријателскиот натпревар кој денеска се одигра во Охрид.

Прочитај повеќе

ПРИЈАТЕЛСКИ НАТПРЕВАРИ: Победи на Брегалница, Кит Го, Кожуф, Охрид, Победа...

На последниот пријателски натпревар низ зимските подготовки, Тиквеш ремизираше (1-1) со Гостивар на дуелот кој се одигра во Марена.

Прочитај повеќе

ФК БРЕГАЛНИЦА


Раководство

ИЗВРШЕН ДИРЕКТОРЕмил Тодев
СПОРТСКИ ДИРЕКТОРНикола Тонев
ТРЕНЕРДобринко Илиевски

Прв тим

ГОЛМАНИДОГОВОР ДО
1. ДАВОР ТАЛЕСКИ 
98. МАРТИН ДАВКОВ 
  
ОДБРАНА 
2. ДЕНИС СТОШИЌ 
6. МАРТИН ШИШКОВ 
15. ЈОВАН МАНЕВ 
25. ДАРКО СТОЈАНОВ 
20. ФИЛИП МИЛЕНКОВСКИ 
5. СТОЈАН СТОЈЧЕВСКИ 
СРЕДЕН РЕД 
7. МАРТИН СТОЈАНОВ 
71. АНЕС ОСМАНОВСКИ 
23. НАУМЧЕ БАКРАЧЕСКИ 
41. БЛАГОЈ ГУЦЕВ 
73. ТОНИ МИРЧЕВСКИ 
15. ЉУПЧЕ КУДЕВ 
17. МАРИО НАУМОСКИ 
НАПАД 
8. ИВАН НАСТЕВСКИ 
10. СТОЈАНЧЕ ВЕЛИНОВ 
11. РИСТЕ НАУМОВ 
19. ПЕПИ ЃОРЃИЕВ 
16. МАТЕЈ ГЕОРГИЕВ 
18. ТОНИ МИЧКОСКИ