ФК АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ

Актуелно

Шкендија победнички низ Струмица, Вардар и Работнички неубедливи

Шкендија ја зголеми предноста во однос на Вардар на десет бода позитива, откако го совлада тимот на Академија Пандев со 0-1 во Струмица. Дефанзивецот Висар Муслиу во 30.минута беше стрелец на голот што донесе триумф за тетовци на стадионот „Младост“. Тој по нафрлувањето од десната страна, со удар со глава ја затресе мрежата на Академија Пандев. Ве

Прочитај повеќе

Тренчовски: Ова беше едно ново големо искуство за сите нас, на реваншот мора да го поправиме впечатокот

​Тренерот на Академија Пандев, Југослав Тренчовски очекувано не можеше да ја сокрие разочараноста по убедливиот пораз на струмичани од Зрињски во своето деби на европската сцена. „Пандевци“ загубија со 0-3 во Скопје во првиот натпревар од почетокот квалификациско коло за Лига Европа, со што остануваат мали надежи за пласман во следната рунда натпре

Тренчовски: Секој резултат без примен гол е добар пред реваншот во БиХ

​Тренерот на Академија Пандев, Југослав Тренчовски посакува натпревар без примен гол утре на премиерата на струмичани на европската сцена. Академија Пандев го очекува првиот натпревар против Зрињски од 1. квалификациско коло за Лигата на Европа во кој тим од БиХ ја носи фаворитската улога.

„Пандевци“ поразени од Монтана на последниот тест пред Лига Европа

​Фудбалерите на Академија Пандев со пораз на последниот тест натпревар ќе ги очекуваат своите дебитантски настапи во квалификациите за Лигата на Европа.

Академија Пандев ремизираше против романски Клинчени

​Фудбалерите на Академија Пандев ремизираа (1-1) на денешнинот контролен натпревар против романски Клинчени. Александар Мишов беше стрелец на единствениот гол за Академија Пандев.

Се е во ред: Димов се врати на подготовките на Академија Пандев (ФОТО)

​Еден од најдобрите фудбалери на Академија Пандев, дефанзивецот Диме Димов се врати повторно на подготовките на тимот во Разлог, Бугарија, по несаканиот инцидент кој го имаше на пријателскиот натпревар со Берое. А прв кој го пречека беше цимерот и капитен на тимот, Сашко Пандев!

Мачни сцени во Банско: Академија Пандев победи, но се спасуваше животот на Димов

​Фудбалерите на Академија Пандев запишаа и втора победа на стартот од подготовките за настапите на европската сцена. По претходната победа против Локомотив Пловдив од 1-0, овој пат „пандевци“, повторно во Банско, беа подобри од уште еден бугарски прволигаш, Берое славејќи со 2-0.

Залет пред финалето....Кој ќе стигне до куп-трофејот?

Македонија Ѓорче Петров и Академија Пандев дојдоа до големото финале. Утре (18.30 часот) на арената „Тодор Проески“ ќе го играат финалето на Купот на Македонија. За „лавовите“ можност за втор трофеј во клупската историја, за Академија Пандев прв настап воопшто во големиот дуел за пехарот.

МАКФУДБАЛ - ИГРАЧ НА МЕСЕЦОТ: ЉУПЧО ДОРИЕВ (АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ)

Еден од најголемите адути на составот на Академија Пандев е Љупчо Дориев, кој со одличните игри во шампионатот, постигнувајќи клучни голови на неколку натпревари, се наметна во изборот на МАКФУДБАЛ за најдобар играч за месец април.

Шкендија триумфално го доби пехарот, Работнички ја испрати Беласица во второлигашко друштво

Шкендија со триумф (4-1) над Академија Пандев ја прослави титулата во Тетово. Арбин Зејнулаи донесе водство во 26.минута, Енур Тотре зголеми на 2-0 во 51.минута, а само една минута подоцна Кристијан Иванов го намали резултатот. Но, Шкендија го потврди триумфот со голот на Стенио Жуниор во 67.минута. Во завршницата, Зејнулаи вторпат погоди за конечн