А-ТИМ

Актуелно

Националниот тим ќе донира во борбата против коронавирусот

Фудбалската репрезентација на Македонија е првиот спортски колектив од државата кој одлучи да даде финансиска донација во фондот за помош од коронавирусот. Во овие тешки мигови, фудбалерите и стручниот штаб се очекува да соберат околу 40.000 евра и да ги уплатат на жиро-сметката на Фондот за борба со Covid-19.

Прочитај повеќе

Националните лиги ќе се играат до почетокот на август, мечот Македонија - Косово во септември

Националните фудбалски првенства ќе се играат до крајот на јули или почетокот на август, а дотогаш ќе бидат одиграни и европските натпреварувања, Лигата на шампионите и Лигата на Европа. За септември се одложени бараж - натпреварите од плејофот во Лигата на нации за пласман на Европското првенство.

Прочитај повеќе

Мечот Македонија - Косово повторно ќе биде одложен

УЕФА е подготвена повторно да ги одложи натпреварите од завршницата на Лигата на Нации, меѓу нив и дуелот меѓу Македонија и Косово што неодамна беше презакажан за 4 јуни. Зголеменото ширење на коронавирусот и стравувањата дека ниту на почетокот на јуни нема да има нормални услови за фудбал се причините поради кои европската куќа на фудбалот е подго

Прочитај повеќе

Пандев: Да бидеме одговорни, само со дисциплина ќе го победиме вирусот

​Капитенот на македонската репрезентација, Горан Пандев преку официјалните профили на Фудбалската федерација на Македонија испрати порака за одговорност на секој граѓанин на земјата, секој поединец кој треба да даде свој допринес во спречувањето на коронавирусор.

Прочитај повеќе

УЕФА: Македонија и Косово ќе играат во јуни

Одложениот натпревар од баражот од Лигата на Нации меѓу Македонија и Косово што требаше да се игра на 26 март е презакажан за месец јуни, а точниот термин ќе биде дополнително утврден.

Прочитај повеќе

Популарни вести

Последни вести

Главна вест

Националните лиги ќе се играат до почетокот на август, мечот Македонија - Косово во септември
01.04.2020
Националните фудбалски првенства ќе се играат до крајот на јули или почетокот на август, а дотогаш ќе бидат одиграни и европските натпреварувања, Лигата на шампионите и Лигата на Европа. За септември се одложени бараж - натпреварите од плејофот во Лигата на нации за пласман на Европското првенство.
Види детали